Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Macaristan ziyareti
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Macaristan ziyareti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun davetine icabetle 8-9 Şubat 2016 tarihlerinde Macaristan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından kabul edilen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Macar Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ile başbaşa bir görüşme de gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, akabinde heyetlerarası görüşmelere Macar mevkidaşı ile eşbaşkanlık etti. İkili ilişkilerin tüm veçheleriyle ele alındığı görüşmelerin gündeminde Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının 450'nci yıldönümü münasebetiyle Zigetvar'da yapılması planlanan etkinliklerin yanısıra Suriye’deki gelişmeler, sığınmacı sorunu ve göç konusu dahil olmak üzere, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve güncel uluslararası meseleler de yer aldı. Görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.