Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM'deki Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısı'na eşbaşkanlık yaptı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM'deki Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısı'na eşbaşkanlık yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'yla birlikte, Arabuluculuk Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltısına eşbaşkanlık etti.

Toplantıya gruba üye ülkelerin yanısıra, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Afrika Birliği'nden temsilciler katıldı.

Toplantıya katılan temsilcilere hitap eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2010'dan bu yana Finlandiya ile başlatılan arabuluculuk faaliyetleriyle barış inisiyatifinin gittikçe arttığını belirterek, Danimarka, Irak ve Cezayir'in de katılmasıyla grubun, 40 ülke ve 8 bölgesel kuruluş olmak üzere 48 üyeye ulaştığını bildirdi.

Konuşmasında bölgesel gelişmelere de değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'deki durumun her geçen gün kötüleştiğini vurgulayarak, rejimin 200 binden fazla kişiyi öldürdüğünü ve IŞİD'in de bölgenin istikrarsızlaştırılmasında olumsuz bir rol üstlendiğini ifade etti. Irak'ta ise siyasi geçişi memnuniyetle karşıladığımızı vurguladı.

Konuşmasında Afrika'daki sorunlara da değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sudan ve Güney Sudan konusunun hassas olduğunu ve bölgede uzun dönemde ekonomik adımlarla birlikte arabulucuğun önemli rol oynayabileceğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca barışın korunmasına yardımcı olmak amacıyla Somali'de Türk askerinin bulunduğunu belirterek, bölgede hastane yapımı dahil Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu New York'taki temasları kapsamında ayrıca Laos Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Thongloun Sisoulith, Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Morales, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kostarika Dışişleri Bakanı Gonzales Sanzi, Singapur Dışişleri ve Adalet Bakanı K Shanmugam, Afganistan Dışişleri Bakanı Zarar Ahmad Osmani, Pakistan Başbakanlık Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz, Eritre Dışişleri Bakanı Mohamed Osman Salih, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong ve BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen B. Eide ile görüştü.