Danimarka

VİZE:

Umuma Mahsus Pasaport hamillerinin, Danimarka’ya girebilmeleri veya transit geçebilmeleri için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ancak, Schengen ülkelerinde yasal ikamet izni bulunanlar için, Danimarka’ya vize almadan giriş veya transit geçiş mümkündür. Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Danimarka’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Ülkemizde bulunan Danimarka Temsilciliklerinin irtibat bilgileri aşağıdaki gibidir.

Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği

Adres: Yukarı Dikmen Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı No:106, Yıldız Kule İş Merkezi, Kat: 22  06550, Ankara

Tel. +90 (312) 408 33 00

E-mail: ankamb@um.dk, ankambvk@um.dk

Telefon: +90 (312) 446 57 20

Faks: +90 (312) 447 24 98

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Trump Towers, Büyükdere Cad., No:1, Kule: D.2 No:463 Şişli / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 359 19 00

E mail: istgkl@um.dk

Vatandaşlarımızın seyahat öncesi seyahat sigortası yaptırmaları faydalı olacaktır.

YOL GÜZERGÂHI

Önerilen Güzergâh:

Vatandaşlarımız, Danimarka-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacakları ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

Danimarka’dan hareket eden ve Almanya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, E47 RÖDBY-PUDGAARDEN (ÜCRETLİ FERİBOT), E55 GEDSER-ROSTOCK, (ÜCRETLİ FERİBOT), E47 NYKÖBING FALSTER veya E20 ODENSE-FLENSBORG ÜZERİNDEN Almanya’ya geçiş yapabilirler.

YOL DURUMU:

Danimarka’da karayollarının durumu iyidir. Şehir içi hız limiti 50 km/s, otoyollarda hız sınırı bazı yerlerde 110 km/s bazı yerlerde ise 130 km/s’dir. Bu bakımdan uyarı tabelalarının takip edilmesi büyük önem arzetmektedir. Sjaelland adasından Fyn adasına ulaşımı sağlayan Storebaelt köprüsünden geçiş ücretlidir (2022 yılı itibariyle binek araçların tek geçiş ücreti 250 Danimarka Kronu/yaklaşık 34 Avro).

Transit geçiş yapılan ülkelerin birçoğunda otoyol kullanımı ücrete tabidir. Bu ülkelerden bazıları otoyol geçişleri için kredi kartı/banka kartı ile ödeme kabul etmediğinden tercihen nakit olarak Avro bulundurmak faydalı olacaktır.

KONAKLAMA:

Danimarka Avro Bölgesine dahil değildir. Ülkede Danimarka Kronu geçerlidir. Bununla birlikte uluslararası kullanıma açık kredi kartları ile alışveriş yapmak mümkündür.

Yol kenarlarında konaklama tesisleri az sayıdadır. Dinlenme alanları daha çoktur. Konaklama için şehir merkezlerinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Benzinliklerde bulunan alanlarda arabada konaklanması mümkündür.

GÜVENLİK

Danimarka’da yol güvenliği iyi seviyededir. Bununla birlikte, Danimarka’dan ülkemize araçla seyahat edecek kişilerin, araçlarının sigortalı olduğunu gösteren yeşil kartlarını (Green Card) yanlarında taşıması gerekmektedir. Sözkonusu kartlar, aracın sigortasını yapan şirketlerden temin edilebilmektedir.

Yararlı Telefonlar ve İrtibat Bilgileri

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği

Adres : Rosbaeksvej 15,2100 Kopenhag Ø

Telefon : +45 39 20 27 88

Faks : +45 39 20 51 66

E-posta : embassy.copenhagen@mfa.gov.tr

consulate.copenhagen@mfa.gov.tr

İnternet-adresi : http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/Mission

Nöbetçi telefon: +45 81 93 74 31

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24) : + 90 312 292 29 29

Polis : 114

Ambulans : 112

İtfaiye : 112

Çekici Hizmeti:+45 70 10 20 30

(Falck.dk - https://www.falck.dk/vejhjaelp/produkter/autohjaelp/ )

GÜMRÜK :

Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir.

Şahıslar, seyahatleri sırasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.

10.000 Avro ve karşılığı üzeri paraların ve değerli eşyaların gümrük makamlarına bildirim zorunluluğu bulunmaktadır.

Danimarka gümrük mevzuatına göre, vatandaşlarımız hava ve deniz yoluyla yanlarındaki toplam değeri 3.250 DKK’yı aşmayan altın, mücevherat, halı, golf malzemesi ve elektronik eşyayı beyan etmeksizin Danimarka’ya götürebilirler. Vatandaşlarımız ayrıca, beyan etmeksizin beraberlerinde ülkeye sigara (1 karton), puro (50 adet), tütün (250 gr.), alkollü içecek (1 lt.) götürebilecektir.

Danimarka Gümrük Kurallarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir.

https://www.skat.dk/skat.aspx?oid=3103

https://www.skat.dk/skat.aspx?oid=2234811

Ülkemize girişte gümrük kapılarında yığılmaların önlenebilmesi bakımdan, karayolu üzerinden ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Kartlarını mutlak suretle yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Ruhsatları kendi adına kayıtlı olmayan araçlar ile ülkemize seyahat edecek vatandaşlarımıza, yola çıkmalarından uygun bir süre önce ruhsat sahipleri tarafından araçlarını ülkemize götürebileceklerine dair vekâletname verilmesi gerekmektedir. Sözkonusu vekâletname Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce düzenlenebileceği gibi, Danimarka Noterlerinde düzenlenen vekâletnameler de Danimarka Dışişleri Bakanlığınca apostil şerhi düşülmek ve Büyükelçiliğimizce tanınan yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmek kaydıyla geçerli olacaktır. Danimarka Noterlerinin İngilizce olarak düzenlediği belgeleri tercüme ettirme zorunluğu bulunmamaktadır.

Taşıt Ön Beyan;

Aşağıdaki bağlantıyı takip ederek taşıt ön beyan uygulamasıyla araç sürücüsüne ve araca ait bilgilerin kaydedilmesi Türkiye’ye girişte gümrük kapısında bekleme süresini büyük ölçüde azaltacaktır.

https://uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan/