BN:3 -;14 Ocak 2005, Güneydoğu Asya’da Meydana Gelen Deprem ve Tsunamiden Etkilenen Afetzedelere Yardım Hk.

Güneydoğu Asya’da meydana gelen deprem ve tsunamiden etkilenen afetzedelere yardım amacıyla Bakanlığımız, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü’nün eşgüdümü çerçevesinde yürütülmekte olan insani yardım operasyonu bağlamında, Başbakanlık tarafından görevlendirilen 2 adet askeri nakliye uçağı ile 16 Ocak 2005 tarihinde Endonezya ve Sri Lanka’ya insani yardım malzemesi gönderilecektir. Yardım uçaklarının, Sri Lanka’ya saat 22.00’de, Endonezya’ya saat 23.00’de Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan hareket etmesi planlanmaktadır.

Endonezya’ya gidecek olan askeri nakliye uçağında, Sakarya milletvekili Süleyman Gündüz, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ile bir Kızılay görevlisi ve TRT kameramanı,  Sri Lanka’ya gidecek olan askeri nakliye uçağında ise, Anadolu Ajansı’ndan bir muhabir ve bir kameraman da yer alacaktır.

Nakliye uçakları ile Endonezya’nın Banda Aceh şehrine yaklaşık ağırlığı 10 ton olan, 2 adet poliklinik, tıbbi malzeme, klor tableti, ilaç ve hijyen seti, Sri Lanka’nın Kolombo şehrine ise, yaklaşık ağırlığı 10 ton olan klor tablet, bebek setleri, hijyen setlerinden oluşan yardım paketleri gönderilecektir.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığımız ve Kızılay yetkililerinden oluşan 37 kişilik sağlık ve acil yardım ekibimiz de İstanbul’dan 16 Ocak gecesi hareketle Banda Aceh’e gidecektir.