BN:10 - 16 Kasım 2006, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Doruk Toplantısı hk.

 

            Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Sekizinci Doruk Toplantısı 17 Kasım 2006 tarihinde Antalya’da düzenlenecektir.

             Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer’in evsahipliğinde düzenlenecek Doruk Toplantısına Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kurbanbek Bakiev  ve    Türkmenistan’ı temsilen  Büyükelçi Nurberdi Amanmuradov katılacaklardır.

             Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarının biraraya getiren ilk doruk toplantısı 30-31 Ekim 1992 tarihlerinde Ankara’da, ikinci doruk toplantısı 18-19 Ekim 1994 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Daha sonraki doruklar sırasıyla 28 Ağustos 1995’te Bişkek’te, 21 Ekim 1996’da Taşkent’te, 9 Haziran 1998’de Astana’da , 8-9 Nisan 2000’de Bakü’de ve 26-27 Nisan 2001 tarihlerinde İstanbul’da yapılmıştır.

             Bu doruk toplantılarının katılımcıları olan Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan arasında ortak tarih, kültür ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin, güçlü dostluk ve kardeşlik bağları bulunmaktadır. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Dorukları, bu ülkeler arasında ikili düzeyde memnunluk verici biçimde sürdürülen işbirliğinin çok taraflı düzeyde de geliştirilmesi, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması, belirlenecek alanlarda somut işbirliğine yönelik adımlar atılması ve bölgede barış ve istikrarın pekiştirilmesi bakımından önem taşımaktadır.

             Doruk Süreci’ndeki amaç, kardeş Türk halkları arasındaki yakın ilişkileri geliştirmek, kardeş Türk Cumhuriyetleri arasındaki dostane ve yapıcı ilişkileri güçlendirmek, Türk dili konuşan ülkelerin uluslararası barış ve istikrara hizmet eden olumlu katkılarını artırmak, ülkelerimizin oluşturduğu coğrafyayı bir işbirliği, gönenç, istikrar ve barış bölgesine dönüştürmek ve Avrasya gerçeğinin daha da güçlü bir biçimde algılanmasını sağlamaktır.

             Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Doruklar Sürecinin, Türk dili konuşan ülkelerin biraraya gelebildikleri en yüksek düzeyli forum olması bakımından ülkemizin bölgeye yönelik politikasında önemli bir yeri bulunmaktadır.

             Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Sekizinci Doruk Toplantısı, Türk dili konuşan kardeş ülkelerin bağımsızlıklarının onbeşinci yılını kutlamakta olmaları nedeniyle ayrı bir anlama da sahip bulunmaktadır.