BN:1 - 12 Ocak 2006, BM Kuş ve İnsan Gribi Kıdemli Koordinatörü Dr. David Nabbarro´nun Türkiye´de Duruma İlişkin Beyanı hk.

Birleşmiş Milletler (BM) Kuş ve İnsan Gribi Kıdemli Koordinatörü Dr. David Nabarro 17-18 Ocak 2006 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde kuş gribi konusunda düzenlenecek konferans hakkında 11 Ocak 2006 tarihinde New York’taki BM Basın Merkezi’nde gazetecilere bir brifing vermiştir.

BM Kuş Gribi Koordinatörü Nabarro söz konusu brifing sırasında, Türkiye’de baş göstermiş olan kuş gribi vakalarına ve bu çerçevede Türk makamlarınca alınmış olan tedbirlere değinmiş, bu bağlamda, Türk Hükümetinin konuyu mükemmel biçimde takip ettiğini ve Türkiye’nin insan sağlığı açısından her türlü tedbiri almış bulunduğunu, ülkemizdeki kuş gribi vakalarının bir insan hastalığı salgını değil esasen hayvan hastalığı salgınına işaret ettiğini belirtmiştir.

Nabarro, söz konusu brifingde, ayrıca, Türkiye açısından şu anki en önemli sorunun, gerek kanatlı hayvanların itlafı, gerek insan sağlığı alanında alınan tedbirlerin sürdürülmeye devam edilmesi olduğunu ifade etmiş, Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’ye seyahatlerin yasaklanması gibi bir tedbiri gerek görmediğini de vurgulamıştır.