#

Antalya Diplomasi Forumu, 18-20 Haziran 2021

Antalya Diplomasi Forumu, 18-20 Haziran 2021

Sayın Cumhurbaşkanımızın Antalya Diplomasi Forumu Açılış Oturumundaki Konuşması

Sayın Bakanımızın Antalya Diplomasi Forumu Açılış Oturumundaki Konuşması

Antalya Diplomasi Forumu, 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Antalya’da düzenlendi.

Forumun açılış konuşmasını yapan Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu’nu, dünyanın ilk meclisi Patara’nın evsahibi olan, yani insanın konuşarak, müzakere ederek sorunlarına çözüm arama geleneğinin başladığı bu kentte düzenlediğimizi belirtti. Türkiye’nin en zor coğrafyalar dahil Dünya üzerinde uzman kadrolara emanet ettiğimiz 252 temsilcilik ile en büyük beşinci hariciye teşkilatına sahip olduğunu ve gerek liderler düzeyinde gerek Büyükelçilikler düzeyinde dünyanın her köşesinde sorun çözmeye çalışan girişimci bir diplomasi uyguladığımızı vurguladı.

Sayın Bakanımız Yeniden Asya, Dijital Diplomasi ve Antalya Diplomasi Forumu girişimleriyle geleceğin etkin dış politika enstrümanlarını oluşturduğumuzu ve değişime, karşımıza çıkan farklı sınamalara karşı yeni bir mecra, hatta yeni bir dış politika aktörü daha ortaya koyduğumuzu kaydetti.

Sayın Bakanımız dış politikanın aynı zamanda bir düşünce ve inovasyon alanı olduğunu, diplomasinin zihinlerde başladığını, rekabetçiliği değil, uluslararası işbirliğini öne çıkarmamız gerektiğini ve birlikte harekete geçmeden insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm bulamayacağımızı ifade etti.

Sayın Bakanımız Antalya Diplomasi Forumu’nun birlikte düşünme ve hareket tarzları geliştirmek için diplomasi dünyasına yeni bir ortam, yeni bir sahne sunduğu hususunun da altını çizdi.

Sayın Bakanımız Forum marjında mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, Sayın Bakanımız Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci ve Antalya Diplomasi Forumu toplantıları için Antalya’da bulunan AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, göç ve vize serbestisi konuları başta olmak üzere Türkiye-AB gündem maddelerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani'yle bir araya geldi. Kendisiyle Antalya Diplomasi Forumu’nda görüşmekten memnuniyet duyduğunu ve ikili ilişkilerimizi her alanda ileriye taşımayı amaçladığımızı belirtti.

Sayın Bakanımız Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde Türkiye’de bulunan Kongo Dışişleri Jean-Claude Gakosso’yla da görüştü.

Sayın Bakanımız Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz’la da bir araya geldi ve Karma Ekonomik Komisyon sürecini canlandırmak ve işbirliğimizi her alanda daha da ilerletmek istediğimizi ifade etti.

Aynı günün devamında, Sayın Bakanımız KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla da görüştü. Sayın Bakanımız Kıbrıs Türk halkının eşit uluslararası statüsü ve egemen eşitliğinin tanınması için çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız son olarak Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka’yla görüştü ve tüm Kosovalı soydaşlarımıza selamlarımızı iletti.

Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu'nun ikinci gününe Libya ve Malta Dışişleri Bakanları Necla Manguş ve Evarist Bartolo'yla yaptığı üçlü toplantıyla başladı.

Sayın Bakanımız Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ve Dışişleri Bakanı Hanif Atmar’la da ayrı ayrı görüştü.

Bilahare, Sayın Bakanımız Moldova Başbakan Vekili, Dışişleri ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Aureliu Ciocoi ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah'la biraraya geldi. Sayın Bakanımız, Moldova ile işbirliğimizi her alanda güçlendirdiğimizi ve Gagauz soydaşlarımıza olan desteğimizi sürdürdüğümüzü belirtti.

Aynı günün devamında, Sayın Bakanımız Malezya Dışişleri Bakanı Hishammuddin Hussein, Somali Dışişleri Bakanı Mohamed Abdirizak ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojeddin Mudriddin'le de verimli görüşmeler gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, Kenya Dışişleri Bakanı Raychelle Omamo ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'yla da görüştü. Sayın Bakanımız, kendilerini Antalya'da görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Bu görüşmeyi müteakiben, Sayın Bakanımız Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Gabon Dışişleri Bakanı Pacôme Moubelet Boubeya ve Kamerun Dışişleri Lejeune Mbella Mbella'yla bir araya geldi.

Sayın Bakanımız, Ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Dışişleri Eski Bakanı Sigmar Gabriel ve Avusturya Dışişleri Eski Bakanı Karin Kneissl'le de görüştü ve eski dostlarını Antalya Diplomasi Forumu'nda görmekten mutlu olduğunu belirtti.

Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu'nun ikinci günündeki son görüşmelerini İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve Madagaskar Dışişleri Bakanı Djacoba Liva Tehindrazanarivelo’yla yaptı ve onlarla görüş alışverişinde bulundu.

Sayın Bakanımız son olarak, Anadolu Efes basketbol takımı Antrenörü Ergin Ataman’la birlikte Antalya Diplomasi Forumu'nun Gençlik Forumu'na katılarak gençlerle sohbet etti.

Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu'nun son gününe İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ile yaptığı üçlü toplantıyla başladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız basın mensuplarıyla biraraya geldi. Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu’nun, 3 gün boyunca yoğun bir düşünce maratonuna sahne olduğunu, uluslararası toplumun nabzının Forum vesilesiyle Antalya’da attığını ve liderlerin ve Bakanların çok sayıda ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sayın Bakanımız, Foruma 11 Devlet ve Hükümet Başkanı, 45 Dışişleri Bakanı ve Bakan seviyesinde konuk katıldığını ve bunun, dünyadaki her 5 Dışişleri Bakanından 1’inin Antalya Diplomasi Forumu'na katıldığı anlamına geldiğini de ifade etti.

Sayın Bakanımız, Forumun, ana teması “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar”a uygun şekilde başından beri hep yenilikler getirdiğini, tarihte ilk yazılı anlaşma olan Kadeş’ten günümüze uzanan bir Diplomasi Tüneli oluşturulduğunu ve dünyaca ünlü Fotoğrafçı Ara Güler ve ressam Osman Hamdi Beyin fotoğraflarından bir dijital sergi yapıldığını da sözlerine ekledi.

Sayın Bakanımız, toplantılarımızı, medeniyetlerin kesişme noktası olan Akdeniz’in kalbinde, güzel Antalyamızda gerçekleştirdiğimizi, Antalya Diplomasi Forumu'nun salgın döneminin ilk ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olduğunu ve ileride bu çaptaki etkinliklere örnek olacağını düşündüğünü vurguladı.

Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu’nu geleneksel bir platform haline dönüştüreceğimizi ve gerek fiziki gerek sanal ortamda diplomasiye yön verenleri bir araya getirmeyi sürdüreceğimizi de belirtti.

Sayın Bakanımız, Antalya Diplomasi Forumu’nun uluslararası alandaki sorunlara yaratıcı çözüm arayan herkesin yer alabileceği bir çatı olmasını temenni ettiğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Gine Bissau Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi 23. Başkanı René van der Linden'le de bir araya geldi.

Sayın Bakanımız son olarak BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massoudou ve Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva'yla görüşmeler gerçekleştirdi.