Almanya

VİZE

Covid-19 Bağlamındaki Güncel Vize Uygulaması

Ülkemizden Almanya’ya seyahatlere ilişkin vize uygulamalarında Covid-19 bağlamında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Vize uygulamaları hakkında detaylı bilgiye Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin sayfası üzerinden erişilebilir.

https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/

1 Haziran 2022 tarihinden itibaren, Almanya’ya giriş yapacak yolcular için Covid-19 aşı, iyileşme veya test belgesi ibraz etme yükümlülüğü kalkmıştır.

Genel Uygulama

Umuma Mahsus Pasaport hamili iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya temsilciliklerine müracaat ederek, vize almaları gerekmektedir.

Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hususi pasaport hamillerinin Almanya’ya yapacakları turistik seyahatlerinde pasaportlarının seyahat tarihlerinin sonrasında halen en az üç ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın özel amaçlı ziyaretlerinde, Alman sınır polisi, maddi teminat olarak günlük 45 Euro nakit para veya kredi kartı, kalınacak süre için geçerli sağlık sigortası ve dönüş uçak bileti ibraz edilmesini talep etmektedir. Alman makamları, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın görev icabı yaptıkları resmi ziyaretlerinde kolaylık sağlandığını, maddi teminat aranmadan Almanya'ya giriş yapmalarına izin verildiğini, ancak özel seyahatlerde Schengen Anlaşmasının 7. maddesinin 3. bendi uyarınca maddi teminat ve diğer koşulların arandığı belirtmekte, kişinin sadece hususi pasaport sahibi olmasının Almanya'ya giriş ve ikamet hakkı sağlamadığını, seyahatin amacına göre değerlendirme yapıldığını belirtmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Önerilen Güzergah

Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacakları ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 numaralı otoyol üzerinden Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz Eyaletlerini kat ettikten sonra, A-6 numaralı otoyol üzerinden Baden Württemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 numaralı otoyollar üzerinden Münih’e, Münih’ten de yine A-8 numaralı otoyolu takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler.

Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 numaralı otoyolları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 numaralı otoyol, vatandaşlarımızı, Baden Württemberg Eyaleti’ndeki A-6 numaralı otoyola götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır.

Fransa ve Kuzeybatı Avrupa istikametinden gelen ve Baden-Württemberg'den karayoluyla geçecek olan vatandaşlarımız Karlsruhe-Stuttgart-Münih (A8) veya Hockenheim-Heilbronn-Nürnberg (A6) güzergâhını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otoyollarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

Kuzey Bavyera'dan geçerek Avusturya üzerinden ülkemize gidecek vatandaşlarımızın A9 ve A8 numaralı otoyollardan Münih-Salzburg güzergâhında seyahat etmeleri; İtalya üzerinden ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın ise A9 ve A95 otoyollarından Münih-Innsbruck güzergâhında veya A7 ve E43 otoyollarından Ulm-Bregenz güzergâhında seyahat etmeleri tavsiye olunur.

Okulların Tatil Dönemleri

Aşağı Saksonya Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

Baden-Württemberg Eyaletinde : 28.07.2022-10.09.2022

Bavyera Eyaletinde : 01.08.2022-12.09.2022

Berlin Eyaletinde : 07.07.2022 - 19.08.2022

Brandenburg Eyaletinde : 07.07.2022 – 20.08.2022

Bremen Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

Hamburg Eyaletinde : 07.07.2022 – 17.08.2022

Hessen Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde : 27.06.2022-09.08.2022

Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde : 04.07.2022 – 13.08.2022

Rheinland Pfalz Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

Saarland Eyaletinde : 25.07.2022-02.09.2022

Saksonya Eyaletinde : 18.07.2022 – 26.08.2022

Saksonya-Anhalt Eyaletinde: 14.07.2022-24.08.2022

Schleswig-Holstein Eyaletinde : 04.07.2022 – 13.08.2022

Thüringen Eyaletinde : 18.07.2022 – 27.08.2022

Önemli Not 1: Vatandaşlarımızın seyahatlerini okul tatil başlangıcı ile hafta sonuna denk getirmemeleri uygun olacaktır. Okul çağında çocuğu olan vatandaşlarımız, okuldan yazılı izin almaksızın, okul tatil döneminden önce çocuklarıyla birlikte tatile gitmeleri halinde sınır kapılarından geri çevrilmekte, keza, dönüşlerini tatil bitiminden sonraki bir tarihte yapmaları ve mazeretlerini belgelendirmemeleri durumunda para cezasına çarptırılmaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın tatil düzenlemelerini yaparken okul tatil tarihlerini dikkate almaları önem taşımaktadır.

Önemli Not 2: Münih üzerinden Avusturya’ya otomobil ile seyahat edilecek ise, Avusturya sınırı geçilmeden uygun bir benzin istasyonundan otoyol pulu (Vignette) alınması gerekmektedir. Sözkonusu pul satın alınmadan Avusturya otoyollarında seyahat edilmesi halinde, önemli miktarda ceza ödemek zorunda kalınabilmektedir.

GÜMRÜK

Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir. Aşağıda kayıtlı ürünlerin kişisel ihtiyaç/kullanım kapsamında vergisiz ve gümrüksüz olarak Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere getirilmesi mümkündür.

1) Tütün ürünleri:

- 200 adet sigara

- 50 adet yaprak sigara

- 250 gr. pipo tütünü

Bu oranların, 40 adet sigara, 20 adet yaprak sigara ya da 50 gr pipo tütünü olarak sınırlandırılması da mümkündür.

2) Alkollü içkiler:

- Toplam 1 litre olmak üzere alkol ve alkol oranı % 22’nin üzerindeki alkollü içecekler

- Toplam 2 litre olmak üzere alkol oranı %22’nin üzerindeki alkollü içecekler

- 4 litre köpüksüz şarap

- 16 litre bira

3) Benzin:

- Motorlu ulaşımın her çeşidinde aracın standart benzin deposunda yer alan miktar

- Taşınabilir ayrı bir bidonda 10 litreyi geçmemek kaydıyla taşınan benzin

4) Diğer ürünler (Parfüm, kahve, çay, elektronik eşyalar vb .):

- Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Avro’ya kadar olan ürünler

- Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Avro’ya kadar olan ürünler

- Diğer yolcular için değeri 300 Avro’ya kadar olan ürünler

- 15 yaş altı yolcular için değeri toplam 175 Avro’ya kadar olan ürünler. Kişisel bagajlar (bavullar) ile kişisel kullanım için öngörülen ilaçların değeri bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Şahıslar, seyahatleri sırasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.

İstisnai bazı uygulamalar dışında et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, egzotik hayvan ve bitkiler, ateşli silahlar, patlayıcı madde, uyuşturucu madde ve pornografik malzemenin ülkeye sokulması yasaktır.

Kontrollerde tespit edilen 10.000 Avro üzerindeki paraların ve değerli eşyaların, organize suçlardan elde edilmiş olan kazançları tespit etmek amacıyla, kaynağı sorulmaktadır. Bu durumda olan kişilerin gümrük makamlarına bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. 10.000 Avro’nun üzerinde para ve değerli eşyaların bildirilmemesi halinde paraya el koyulması ve ceza uygulanması söz konusudur. Bildirilmesi halinde ise vergi uygulanmamaktadır.

Ülkemize girişte gümrük kapılarında yığılmaların önlenebilmesi bakımdan, karayoluyla üzerinden ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Numaralarını mutlak suretle yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Almanya'da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır. Otoyol üzerlerinde çok sayıda konaklama tesisi mevcuttur.

Almanya’nın batı eyaletlerinde 2021 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle bölgedeki bazı ilçelerin yollarında kısa süreliğine trafikte bazı aksamalar meydana gelmiştir. Aynı bölge veya yakın çevresinde yaşanabilecek olası benzer bir durumda vatandaşlarımız Kassel şehri üzerinden A 44 ve devamında A 7 otoyollarını kullanabilirler. Herhangi bir afet durumunda hava ve yol raporlarının internet ve medya üzerinden sürekli takip edilerek alternatif güzergahların takip edilmesi tavsiye olunur.

Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur. Türkiye’de kendilerine gerekli olacak parayı önceden bir banka şubesine havale etmeleri en güvenilir yöntemdir.

Trafik kurallarına ve trafik işaretlerine uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

Trafik sağdan akmaktadır. Trafik işareti bulunmayan kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır. Yolların belirli yerlerinde kameralar bulunmakta olup, hız limitini aşan araçların fotoğrafını çekmekte; ardından para cezası uygulanmaktadır. Otobanlarda, gündüzleri de farların açık tutulması gerekmektedir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Güvenli seyahat için, trafik işaret ve işaretçileri ile hız limitlerine titizlikle riayet edilmesi gerekmektedir.

Yeni ehliyet alan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları yasak olup, 2 yıl veya daha uzun süredir ehliyet sahibi olan sürücüler, 0,5 promil veya üzeri alkollüyken trafik seyrini bozacak şekilde araç kullanma ya da ölümlü veya yaralamalı bir kazaya sebep vermeleri halinde, hapis cezasına çarptırılabileceklerdir.

Otomobillerin arka koltuklarında da kemer takma mecburiyeti vardır. Ayrıca 2006 yılı ortasından itibaren gün içinde de farların açık olması zorunludur.

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

T.C. BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Heerstr. 21, 14052 Berlin

Telefon : 00 49 30 896 80 211

Faks : 00 49 30 893 18 98

E-posta : konsulat.berlin@mfa.gov.tr

Web adresi : www.berlin.bk.mfa.gov.tr

Berlin Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 07.07.2022 - 19.08.2022

Brandenburg Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 07.07.2022 – 20.08.2022

Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 04.07.2022 – 13.08.2022

Saksonya Eyaletinde okul yaz tatili günleri : 18.07.2022 – 26.08.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport : 0049 30 896 80 237/269

Pasaport Teslim : 0049 30 896 80 260

Doğum-Nüfus-Evlilik-Tereke: 0049 30 896 80222/241/230

Vatandaşlık : 0049 30 896 80 231/239

Askerlik : 0049 30 896 80/219

Vize : 0049 30 896 80 245

Noterlik : 0049 30 896 80 225/226/227/244

Tebligat : 0049 30 896 80 214

Boşanma tanıma/tenfiz: 00 49 30 89680240

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu : 00 49 1639519346

Bağlı Birimler:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon : 0049 30 341 53 95

Faks : 0049 30 342 42 04

E-Posta :berlinats@csgb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon : 0049 30 612 880 24

Faks : 0049 30 612 880 23

E-Posta : berlin.ataselik@diyanet.gov.tr

Eğitim Ataşeliği

Telefon : 0049 30 229 18 61

Faks : 0049 30 890 406 99

E-Posta : berlinea@meb.gov.tr

Tapu ve Kadastro Ataşeliği

Telefon : 0049 30 896 802 78

Faks : 00 49 30 893 18 98

E-Posta : berlintapu@tkgm.gov.tr

Hukuk Danışmanı:

Telefon : 0049 30 89680258

E-Posta : berlinbk.hukuk@mfa.gov.tr

T.C. DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Willstätter Str. 9, 40549 Düsseldorf

Tel : 0049 151 196 05 102 (Mesai saatleri dışında acil durum telefonlarıdır.)

Santral : 0049 211 45 47 80

Faks : 0049 211 45 47 822

Web sayfası : http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr/

E-web sayfası : http://dusseldorf.bk.fscnet.net/

e-posta : konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 27.06.2022- 09.08.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport : 0049 211 45 47 818-813-861-823-853

Nüfus/Evlilik/Boşanma : 0049 211 45 47 824-859-870-854-838

TCKK/Pasaport Teslimat: 0049 211 45 47 819-828

Vatandaşlık : 0049 211 45 47 826-880-844

Askerlik : 0049 211 45 47 883

Vize: 0049 211 45 47 870

Noterlik : 0049 211 45 47 839-852-868

Tebligat : 0049 211 45 47 812-814

Bağlı Birimler:

Ticaret Ataşeliği

Adres : Graf Adolf Str. 80, 40210 Düsseldorf

Tel : 0049 211 355 81 13

Faks : 0049 211 355 82 10

E-posta : dusseldorf@ekonomi.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

Tel : 0049 211 45 47 846

Fax : 0049 211 4360949

E-posta : dusseldorf@ailevecalisma.gov.tr

Eğitim Ataşeliği

Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

Tel : 0049 211 45 47 842

Faks : 0049 211 43 60 949

e-posta : egitimdus@t-online.de

Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği

Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

Tel : 0049 211 45 47 830

Faks : 0049 211 69590256

e-posta : dusseldorfdinhizmetleri@gmail.com

dusseldorf.ateselik@diyanet.gov.tr

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği

Adres : Willstätterstr. 9, 40549 Düsseldorf

Schiesstr. 55, 40549 Düsseldorf

Tel : 0049 211 45 47 816 ve 817

Tel : 0049 211 538 18 853 ve 0049 211 538 18 855

e-posta : dusseldorf1@ailevecalisma.gov.tr

Diğer Yararlı Telefonlar:

THY Düsseldorf:

Adres: Graf-Adolf-Platz 1-2, 40213 Düsseldorf

Tel: 0049 (1805) 849 266

Tel: 0049 (211) 385 426 0

Faks: 0049 (211) 382 158

İŞBANK AG Düsseldorf:

Adres: Graf-Adolf-Strasse 70, 40210 Düsseldorf

Tel: 0049 211 38 80 10

Faks: 0049 211 38 80 130

DENİZBANK Düsseldorf:

Adress: Graf-Adolf-Strasse 11, 40212 Düsseldorf

Tel: 0800 488 66 00

ZİRAAT BANK AG Duisburg:

Adres: Steinsche Gasse 24-26, 47051 Duisburg

Tel: 0049 203 28 53 40

T.C. ESSEN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Am Zehnthof 55, 45307, Essen

Tel (Santral) : 0049 201 842160

Tel (Nöbetçi) : 0049 1743061206

Faks : 0049 201 423867

e-posta : konsulat.essen@mfa.gov.tr

web adresi : http://essen.bk.mfa.gov.tr

facebook : facebook.com/essenbk/

Twitter : https://twitter.com/TC_Essen

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022-09.08.2022

Bağlı Birimler:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Tel : 0049 201 8421633

Faks : 00 49 201 784779

E-posta : essen@csgb.gov.tr

Eğitim Ataşeliği

Tel : 00 49 201 8421631

Faks : 00 49 201 422256

E-posta : krvessen@meb.gov.tr, egitimessen@hotmail.com

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel : 00 49 201 8421628, 00 49 201 8155363-64

Faks : 00 49 201 624458

E-posta : essen.ataselik@diyanet.gov.tr

T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main

Telefon : 00 49-69 713 773 (Santral)

Telefon : 0049 160 966 52 270 (Nöbetçi)

Faks : 00 49 69 713 77 485

e-posta : konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr

web adresi : www.frankfurt.bk.mfa.gov.tr

Hessen Eyaleti'nde okul yaz tatili günleri: 25.07.2022-02.09.2022

Bağlı Birimlerin Telefon Numaraları:

Ekonomi Ataşeliği : 069 / 777424

Ticaret Ataşeliği : 069/ 68970911

Eğitim Ataşeliği : 069 / 7072307

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği : 069 / 778841

Din Hizmetleri Ataşeliği : 069 / 778286

Kültür ve Tanıtma Ataşeliği : 069 / 233081

T.C. HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Tesdorpfstr. 18, 20148 Hamburg

Tel : 0049 - 40 - 44 80 33 -10/-12/-14/-17

Nöbetçi Tel. : 0049 178 732 81 09

Faks : 0049 - 40 - 44 52 58

E-posta : konsulat.hamburg@mfa.gov.tr

web sayfası : www.hamburg.bk.mfa.gov.tr

Hamburg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 24.06.2021 – 04.08.2021

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport : 0049 40 448033 22/29

Pasaport Teslim : 0049 40 448033 21

Nüfus : 0049 40 448033 24

Evlenme : 0049 40 448033 19

Vatandaşlık : 0049 40 448033 35/19

Askerlik : 0049 40 448033 36/24

Noterlik : 0049 40 448033 25/26

Tebligat : 0049 40 448033 27/61

Tereke : 0049 40 448033 24/36

Boşanma :  0049 40 4480 3355

Bağlı Birimler:

Ticaret Ataşeliği

Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel : 0049 40 / 44 44 66

Faks : 0049 40 / 44 01 47

e-posta : hamburg@ticaret.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel : 0040 40/ 44 80 93 66

Faks : 0049 40/ 44 80 93 55

e-posta : hamburg@ailevecalisma.gov.tr

Eğitim Ataşeliği

Adres : Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel : 0049 40/ 410 73 99

Faks : 0049 40/ 401 38 799

e-posta : hamburg@meb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Adres : Borstelmannsweg 68, 20537 Hamburg

Tel : 0049 40 / 20 90 66 05

Fax : 0049 40 / 20 90 66 07

e-posta : hamburg.ataselik@diyanet.gov.tr

T.C. HANNOVER BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: An der Christuskirche 3, 30167 Hannover

Tel: 0049 511- 76 86 50

(Acil Durumlar için 00 49 177 937 27 27)

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

(Servislerin doğrudan telefonlarına 14.30-17.00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir).

Nüfus: 0049 511 7686554 / 7686558

Askerlik: 0049 511 7686531 /

Pasaport: 0049 511 7686556 / 7686513

Pasaport Teslim: 0049 511 7686533

Vatandaşlık: 0049 511 / 7686519

Evlenme: 0049 511 7686510

Tereke: 0049 511 7686522

Noter: 0049 511 7686522 / 7686534

Tebligat: 0049 511 7686516 / 7686568

Vize başvuruları: VfT GmbH - www.visaft.com VfT GmbH Am Klagesmarkt 9 30159 Hannover Tel: 0049 221 670 57 870

Faks: 0049 511 - 17 700 veya 0049 511 76 86 591

E-posta: konsulat.hannover@mfa.gov.tr

Web Sayfası: www.hannover.bk.mfa.gov.tr

Facebook: www.facebook.com/tchannover/

Twitter: www.twitter.com/tchannover

Instagram: www.instagram.com/tchannover

Aşağı Saksonya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

Bremen Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

Saksonya-Anhalt Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2022-24.08.2022

Bağlı Birimler:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon: 0049 511 363 25 09 /

Faks: 0049 511 300 81 04

E-Posta: hannover@csgb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon: 0049 511 169 03 62 /

Faks: 0049 511 169 02 47

E-Posta: dinataselik@hotmail.com

Eğitim Ataşeliği

Telefon: 0049 511 373 90 511

Faks: 0049 511 373 39 21 48

E-Posta: hannover@meb.gov.tr

Ticaret Ataşeliği

Telefon: 00 49 511 21 55 0 444

E-Posta: hannover@ticaret.gov.tr

Diğer Yararlı Bilgiler:

Türk Hava Yolları Hannover Ofisi

Tel: 0511 30 48 20

E-posta: hajops@thy.com

Faks: 0511 977 25 61

Türk Hava Yolları Bremen Ofisi

Tel: 0049 421 5208060

E-posta: bre@thy.com

Ziraatbank International Hannover Şubesi

Tel: 0511 12 10 83 30

Faks: 0511 12 10 83 50

T.C. KARLSRUHE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Adres : Rintheimer Str. 82, 76131 Karlsruhe

Santral Tel : 0049 721 98 44 010 / 0049 721 98 44 00

Faks : 0049 721 85 60 13

E-posta : konsulat.karlsruhe@mfa.gov.tr

Web Sayfası : www.karlsruhe.bk.mfa.gov.tr

Baden-Württemberg’te Okul Tatili: 28.07.2022-10.09.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

(Servislerden 15.00-16.30 arasında telefonla bilgi alınabilir)

Nüfus-Doğum Servisi : 0049 721 98 44 0 15/ 33/ 46

Vatandaşlık Servisi : 0049 721 9844041/25

Evlenme Servisi : 0049 721 9844034/24

Pasaport Servisi : 0049 721 98 44 0 15/ 33/ 46

Askerlik Servisi : 0049 721 9844030/19

Noterlik Servisi : 0049 721 9844017/18

Tebligat Servisi : 0049 721 9844030/19

Tereke Servisi : 0049 721 9844034/24

Vize Servisi : 0049 721 9844034/24

Kimlik kartı/Pasaport teslimat: 0049 721 98 44 0 22

NÖBETÇİ TELEFONU : 0049 176 653 102 39 / 0049 176 596 005 96

Bağlı Birimler:

Eğitim Ataşeliği

Tel :0049 721 856 128

Fax :0049 721 858 963

E-posta : karlsruhe@meb.gov.tr

Çalışma Ataşeliği

Tel : 0049 721 85 77 87

Faks : 0049 721 84 719

E-posta : karlsruhe@ailevecalisma.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel : 0049 721 618 42 64 / 0049 721 623 70 27

Faks : 0049 721 85 32 43

E-posta : karlsruhedinateseligi@gmail.com

T.C. KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Luxemburger Str. 285, 50354 Hürth

Tel (Santral) : 0049 2233 9398 0 (08:30-16:30 arasında)

Faks : 0049 2233 939 8 166

Konsolosluk Çağrı Merkezi (Almanya) : 0049 30 30 70 80 90

BİZE YAZIN: http://koln.bk.mfa.gov.tr/Mission/Contact

e-posta : konsulat.koeln@mfa.gov.tr

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022- 09.08.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

(Servislerin doğrudan telefonlarına 14:30-16:00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir).

Askerlik : 0049 2233 939 8 139

Doğum : 0049 2233 939 8 152

Evlenme : 0049 2233 939 8 140

Noter : 0049 2233 939 8 143

Nüfus : 0049 2233 939 8 152

Tebligat : 0049 2233 939 8 167

Tereke : 0049 2233 939 8 140

Vatandaşlık : 0049 2233 939 8 128

E-pasaport başvuru : 0049 2233 939 8 165

E-pasaport teslimat : 0049 2233 939 8 147

NÖBETÇİ TELEFONU : 0049 163 9519306

Bağlı Birimler:

Eğitim Ataşeliği

Tel : 0049 2233 939 8 132 - 0049 2233 722 34

Faks : 0049 2233 79 14 85

E-posta : koln@meb.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Tel : 0049 2233 97 96 90

Faks : 00 49 22 33 767 32

E-posta : koln@csgb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel : 0049 2233 939 8 144 - 0049 2233 61 38 41

Faks : 0049 2233 61 38 40

E-posta : koln.ataselik@diyanet.gov.tr

T.C. MAİNZ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel : 00 49 6131 9826 00/017

Nöbetçi Tel : 0176-61484355

E-posta : konsulat.mainz@mfa.gov.tr

Web Sayfası : www.mainz.bk.mfa.gov.tr

Başkonsolosluk servis birimlerine santral üzerinden ulaşılabilmektedir.

Bağlı Birimler:

Din Hizmetleri Ataşeliği

Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel : 00 49 6131 851 82

Faks : 00 49 6131 812 02

E-posta : dha- mainz@hotmail.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel : 00 49 6131 9826 027

Faks : 00 49 6131 480 33 65

E-posta : mainz@ailevecalisma.gov.tr

Eğitim Ataşeliği

Adres : An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel : 00 49 6131 831784

Faks : 00 49 6131 586 27 64

E-posta : mainz@meb.gov.tr

T.C. MÜNİH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Menzinger Str. 3, 80638 München

Tel : 0049 89 1780310 (Santral)

Faks : 0049 89 1785660

e-posta : konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

web adresi : www.munih.bk.mfa.gov.tr

https://www.facebook.com/TCMunihBaskonsoloslugu/

https://twitter.com/TC_MunihBK

Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 01.08.2022-12.09.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Santral : 089 17 80 310

Nüfus, Doğum Servisi : 089 17 80 31 23

Vatandaşlık Servisi : 089 17 80 31 23 / 50

Evlenme Servisi : 089 17 80 31 95

Boşanma Servisi: 089 17 80 31 93

Pasaport Servisi : 089 17 80 31 94 /43

Askerlik Servisi : 089 17 80 31 93 / 85

Noterlik Servisi : 089 17 80 31 21

Tebligat Servisi : 089 17 80 31 93

Tereke Servisi : 089 17 80 31 32

Vize Servisi : 089 17 80 31 22

Ehliyet Servisi: 089 17 80 31 93

NÖBETÇİ TELEFONU : 0163 2279490

Bağlı Birimler:

Eğitim Ataşeliği

Tel : 0049 89 17 81911

Faks : 0049 89 17 11 72 84

e-posta: munihegitim@googlemail.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Tel : 0049 89 55 02 88 48

Faks : 0049 89 55 02 88 49

e-posta : munih@csgb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel : 0049 89 17 22 95

0049 89 1011 9059

Faks : 0049 89 10 11 90 61

e-posta : munihdha@outlook.com

Ticaret Ataşeliği

Tel : 0049 89 543 44 316

Faks : 0049 89 543 44 317

e-posta : munih@ticaret.gov.tr

T.C. MÜNSTER BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Lotharinger str. 25-27, 48147 Münster

Tel : 0049 251-41 47 00

Faks : 0049 251-433 27

Web Sayfası : http://munster.cg.mfa.gov.tr/

Facebook: www.facebook.com/munsterbk/

Twitter : www.twitter.com/tc_munster_bk/

E-posta : konsulat.muenster@mfa.gov.tr

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 27.06.2022-09.08.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Askerlik Servisi : 00 49 251 414 70 17

Nüfus Servisi : 00 49 251 414 70 18

Vatandaşlık Servisi : 00 49 251 414 70 20

Tereke Servisi : 00 49 251 414 70 23

Ehliyet Servisi : 00 49 251 414 70 15

Pasaport Servisi : 00 49 251 414 70 27

Kimlik ve Pasaport teslimatı: 00 49 251 414 70 13

Seyahat Belgesi/Sınır Dışı: 00 49 251 414 70 25 / 27

Evlenme Servisi : 00 49 251 414 70 26

Vize Servisi : 00 49 251 414 70 21 / 28

Noter Servisi : 00 49 251 414 70 21 / 28 / 13

Tebligat Servisi : 00 49 251 414 70 11 / 22 - 00 49 251 414 70 23 / 24

NÖBETÇİ TELEFONU : 0163 4620 778

Bağlı Birimler:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 287 99 200

ve 00 49 251 414 7052 /56

E-posta : munster@csgb.gov.tr

E-posta:munster@ailevecalisma.gov.tr

Faks : 00 49 251 287 99 201

Adres : Lotharinger Str. 25 – 27, 48147 Münster

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 45 807 - 00 49 251 414 7054 - 00 49 251 414 7061

Faks : 00 49 251 484 35 27

E-posta : munsterataselik@hotmail.com

Adres : Lotharinger Strasse 25-27, 48147 Münster

Web : www.munsterditib.de

Eğitim Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 44 203 - 00 49 251 414 70 50 - 00 49 251 414 70 55

Faks : 00 49 251 433 27

E-posta : munster@meb.gov.tr - munsteregitim@hotmail.de

Adres : Lotharinger Strasse 25-27, 48147 Münster

Web : www.munster.meb.gov.tr

T.C. NÜRNBERG BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Regensburger Str. 69, 90478 Nürnberg

Tel : 0049 911 946 760 (Santral),

Faks : 0049 911 468 962

E-Posta: konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr

Web Adresi: www.nurnberg.bk.mfa.gov.tr

Facebook: T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu

Twitter: TC_NuernbergBK

Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 01.08.2022 – 12.09.2022

Thüringen Eyaleti okul yaz tatili günleri: 18.07.2022 – 27.08.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport: 00 49 911 9467611

Tebligat: 00 49 911 9467627

Noter : 00 49 911 946 7612

Tereke : 00 49 911 9467614

Evlenme : 00 49 911 9467613

Nüfus ve Doğum : 00 49 911 9467616

Askerlik : 00 49 911 9467611

Vatandaşlık : 0049 911 946 76 17

NÖBETÇİ TELEFONU : 00 49 152 236 691 44

Bağlı Birimler

Eğitim Ataşeliği

Tel. : 00 49 911 9467648

Faks : 0049 911 468962

E-Posta : egitim.nurnberg@gmail.com

Çalışma Ataşeliği

Tel. : 00 49 911 9467634 veya 00 49 911 260166

Faks : 0049 911 4099293

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel. : 00 49 911 9467629

Faks : 00 49 911 466188

E-Posta : nurnberg.ataselik@diyanet.gov.tr

Diğer yararlı telefonlar:

THY Nürnberg : 00 49 911 92972-10, -11, -13 veya -17

İşbank Nürnberg : 00 49 911 92995380

T.C. STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

Tel : 0049 711 - 16 66 70

Faks : 0049 711 - 262 21 02

Web Sayfası : www.stuttgart.bk.mfa.gov.tr

E-posta : konsulat.stuttgart@ mfa.gov.tr

Facebook : T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu

Twitter : www.twitter.com/stuttgartbk

Baden-Württemberg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 28.07.2022 – 10.09.2022

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport : 0049 711 – 16667-240 veya -250

Evlenme : 0049 711 – 16667-360 veya -366

Tereke/Tebligat : 0049 711 – 16667-350 veya -355

Vize : 0049 711 – 16667-205 veya -200

Nüfus : 0049 711 – 16667-140, -150, -160 veya -220

Askerlik : 0049 711 – 16667280

Noter : 0049 711 – 16667-330, -340 veya -235

Vatandaşlık : 0049 711 – 16667-170, -180 veya -190

NÖBETÇİ TELEFONU: 0049 179- 3602501 /00 49 152-36299208

Bağlı Birimler:

Eğitim Ataşeliği:

Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

Tel : 0049 711 16667-550 veya -540

e-posta : stuttgartegitimataseligi@hotmail.de

Faks : 0049 711 284 58 75

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

Tel : 0049 711 16667-510 veya -530

e-posta : stuttgart@ailevecalisma.gov.tr

Faks : 0049 711 887 86 299

Din Hizmetleri Ataşeliği

Adres : Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

Tel : 0049 711 16667-320

e-posta : stuttgart.ataselik@diyanet.gov.tr

Faks : 0049 711 260255

Ticaret Ataşeliği

Adres : Willy-Brandt-Str. 50, 70173 Stuttgart

Tel : 0049 711 540 96 505

e-posta : stuttgart@ekonomi.gov.tr

Diğer yararlı telefonlar:

THY Stuttgart Ofisi: 0049 711 – 225820

DİĞER YARARLI TELEFONLAR:

Alman Otomobilciler Derneği ADAC Telefon numaraları şu şekildedir:

Almanya dışı : 0049 89-222222

Almanya içi : 0180-2222222

Polis : 110

İtfaiye : 112

Ambulans : 19222

Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65

Seyahat Güzergahı Üzerindeki Ülkelerin Almanya’daki Başkonsolosluklarının Telefon Numaraları:

Bulgaristan Başkonsolosluğu : 089-17117614

Yunanistan Başkonsolosluğu : 089-492061 veya 64

İtalyan Başkonsolosluğu : 089-4180030

Hırvatistan Başkonsolosluğu : 089-982521 veya 22

Avusturya Başkonsolosluğu : 089-998150

Romanya Başkonsolosluğu : 089-553307 veya 08

Sırbistan ve Karadağ Başkonsolosluğu : 089-9824750

Slovak Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-9233 4900

Slovenya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-5439819

Bosna-Hersek Başkonsolosluğu : 089-9828064

ALMANYA’DA COVID-19 SALGINI KAPSAMINDAKİ MEVCUT DURUM

Omicron varyantının etkisiyle 2022 Mart ayında zirve yapan vaka sayısı, Nisan ayından itibaren düşüşe geçmiştir. Vakalar halen düşük seyretmektedir (Haziran 2022 itibariyle).

Toplu taşıma araçlarında maske takılması haricinde, sosyal hayatı etkileyen Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.

1 Haziran’dan itibaren Almanya’ya giriş yapacak yolcular için, test sonucu ya da aşılı olduklarına veya hastalığı iyileşerek atlattıklarına dair kanıt sunmak zorunluluğu kaldırılmış, istisna olarak virüs varyantı bölgelerinden gelenler için mevcut katı bildirim ve kanıt zorunluluğu ile karantina yükümlülüğünün devam etmesine karar verilmiştir. Bunun yanısıra, gelecekte yolcuların Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından tanınan aşılardan herhangi biriyle aşı olduklarını kanıtlamalarının yeterli olacağı, bu aşılara Çinli üreticilerin Sinopharm ya da Coronavac gibi aşıları ile Hindistanlı üreticilerin Covaxin aşısının da dahil olduğu, yüksek risk bölgesi kategorisinin iptal edildiği, hâlihazırda virüs varyantı bölgeleri bulunmamakla birlikte, yeni ve tehlikeli varyantların ortaya çıkması, dolayısıyla yeniden virüs varyantı bölgelerinin belirlenmesinin ihtimal dahilinde olduğu açıklanmıştır.

Federal Sağlık Bakanı Lauterbach, salgın durumunun yaz aylarında rahatlayacağını; öte yandan, sonbaharla birlikte yeni dalgaların beklendiğini açıklamıştır.

DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN EK HUSUSLAR

Federal Almanya'da 01.01.2008 tarihinden itibaren Berlin, Köln, Hannover, Darmstadt, Frankfurt (Hessen Eyaleti’ndeki birçok başka şehirde), Münih ve Düsseldorf bölgeleri ile Ruhr bölgesindeki kentlerin şehir merkezleri başta olmak üzere oluşturulan bazı ekolojik çevre bölgelerine çevre pulu olmayan araçlara giriş yasağı getirilmiştir.

Bunun yanısıra Euro 4 emisyon normu ve altında olan dizel motorlu taşıtların 01.01.2019 tarihi itibariyle Stuttgart şehrine girişleri, 01.07.2020 tarihinden itibaren ise Euro 5 emisyon normu ve altında olan dizel motorlu taşıtların başta Stuttgart şehir merkezi olmak üzere Bad-Cannstatt, Feuerbach ve Zuffenhausen semtlerine girişleri yasaklanmıştır.

Uygulamanın başladığı yerlerde, sözkonusu çevre pulu olmaksızın şehir merkezlerine arabayla giren sürücülerin 80,00 Avro ceza ödemeleri gerekmektedir. Bahsekonu uygulamalar hakkında “www.umwelt-plakette.de” adresindeki internet sitesinden ayrıntılı bilgi temini mümkündür. Internet sayfası https://www.cevre-pulu.com/tr/ linki altında Türkçe olarak da hizmet vermektedir.

Berlin'de Euro 5 (dahil) emisyon normunun altında olan dizel taşıtlar ile Euro 3 emisyon normunun altındaki benzinli taşıtların, Berlin'in Leipziger Straße, Alt-Moabit, Hermannstraße ve Silbersteinstraße caddelerinin belirli kısımlarına girişleri 2019'un Ekim ayı itibariyle yasaklanmıştır. Halihazırda, yasak kapsamında şehir merkezinde toplam 2,9 kilometrelik cadde alanında kısıtlama mevcut olup, sözkonusu mesafe Berlin karayolları ağının %0,05'ine denk gelmektedir.

Hessen Eyaleti’nde bulunan Darmstadt şehrinde 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren Euro 6 emisyonundan düşük dizel araçlar ile Euro 1 ve 2 benzinli araçların şehir merkezindeki Heinrichstrasse ve Hügelstrasse caddelerine girememesi konusunda bir karar alınmıştır.

Hamburg’da 31.05.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile bütün araçlar için Max-Brauer-Allee (Altona semti) mavi çevre olarak belirlenmiştir. Bu caddede, dizel yakıt (Euro-6 normuna uymayan taşıtlar) kullanan taşıtların geçiş yasağı bulunmakta olup ihlali halinde 25 – 27 Avro cezası ödenmektedir.

Transit geçecek özel araçlar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Sürücü belgesi, ruhsat ve trafik sigortalarının (Uluslararası Yeşil Sigorta Kartı) olması gerekmektedir.

Hapis cezası öngörülen trafik suçları: Genel olarak ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarının cezaları paraya çevrilmektedir.

Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Ölüm ve yaralamaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu hükümleri uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımızın sürücü belgesi, araç ruhsatı, trafik sigorta belgesi, pasaport ile kimlik kartlarını yanlarına almayı unutmamaları ve üzerlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunmaktadır.

Karayolundan Danimarka ve diğer kuzey ülkelerinden gelerek güney istikametinde seyredecek vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde ulaşabilecekleri polis ve ambulans telefon numaraları (hotline) 110 ve 112’dir. Seyahat öncesinde COVİD-19 ile mücadele tedbirleri nedeniyle Danimarka sınırının transit geçişlere açık olup olmadığının teyit edilmesi tavsiye olunur.

Hamburg’un güneyinde bulunan Elbe nehri üzerindeki tünel ve köprülerde trafik yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman uzun kuyruklar meydana gelmektedir. Elbe nehri üzerinden hangi geçiş yolunun daha uygun olduğu konusunda yerel radyolardan (Özellikle FM “92.3 Hz” frekansından yayın yapan NDR INFO Radyosundan) günün her saatinde uyarı anonsları yapılmakta olduğundan Almanca bilen vatandaşlarımızın Hamburg’da trafikte seyrederken radyolarını açık bulundurmaları faydalı olacaktır.

Yolculuk esnasında otoyollardaki trafik konusunda bilgi veren bölgesel radyo kanallarının takip edilmesinin seyahat güvenliği açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Kuzey Ren Vestfalya bölgesinde yolculuk esnasında otoyollardaki trafik konusunda bilgiler, bölgesel radyo kanalı “Antenne Düsseldorf”dan (FM 104.2 Hz) takip edilebilir. Ayrıca otomobil kulüplerine üye vatandaşlarımızın seyahatleri öncesi sözkonusu kulüplere başvurarak seyahat edecekleri güzergâhlar ve diğer hususlar konusunda bilgi almaları tavsiye olunur. Vatandaşlarımızın kayıtlı bulundukları zorunlu kasko sigorta şirketlerinden mutlaka uluslararası yeşil sigorta kartını (bu kartın geçilecek ülkeler için geçerli olmasına dikkat edilmeli) yola çıkmadan önce temin etmeleri gerekmektedir.

Kullanılan aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından getirilmesi durumunda, Konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletname gerekmektedir. İlgili ülkenin Gümrük, Belediye, Emniyet, mahkeme gibi resmi makamlarca onaylanmış gerçek kişilerin kendi aralarında düzenledikleri, Uluslararası Tur İttifakı ve Uluslararası Otomobil Federasyonu üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen, otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler ile taşıtın girişine izin verilmektedir. Dolayısıyla, sürücü vekâletnameleri Başkonsolosluklarda düzenleneceği gibi, Alman Otomobil Kurumu (ADAC) şubelerinde düzenlenen sürücü vekâletnameleri de geçerlidir.