#

1 Milyonuncu e-Vize

1 Milyonuncu e-Vize

17 Nisan 2013 tarihinden bu yana 98 ülkenin vatandaşları gerekli şartları taşımaları kaydıyla ülkemize giriş vizelerini, Bakanlığımızın Elektronik Vize Başvuru Sistemi (www.evisa.gov.tr) üzerinden ortalama 3 dakika içinde alabilmektedirler.

11 Mart 2014 itibariyle düzenlenen toplam e-Vize sayısı yaklaşık 950 bin olup, 2014 Mart ayı içerisinde bu sayının 1 milyona ulaşması beklenmektedir.

Uygulamanın önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmesi bakımından 1 milyonuncu e-Vizeyi alacak kişiye, Türk Hava Yolları tarafından, çıkış yapacağı ülkeden ülkemize bir çift gidiş-dönüş (N-Class) uçak bileti hediye edilecektir.


e-Vize Hakkında

• 2013 yılında Türkiye'yi yaklaşık 35 milyon yabancı ziyaret etmiştir. Bu sayıyla, Türkiye Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre 2013 yılında en fazla ziyaret edilen 6. ülke olmuştur.

• Geçen yıl ülkemizi ziyaret eden yabancılardan yüzde 60'ı vizesiz, yüzde 40'ı vize alarak ülkemize giriş yapmışlardır.

• Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Bakanlığımızın yurtdışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden alınabilmektedir. Yurtdışı temsilciliklerimize yapılan vize başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize Sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için, gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün olabilmektedir.

• Zaman içinde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca hudut kapılarında vize uygulamasının son bulması ve vizelerin elektronik olarak verilmesi öngörülmektedir.

• 17 Nisan 2013 tarihinde kullanıma sunulan e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden 98 ülkenin vatandaşlarına ilk 11 ayda yaklaşık 1 milyon e-Vize düzenlenmiştir.

• İnternet bağlantısı olan her yerden, 7/24 e-Vize alınması mümkündür. Başvuru sahipleri kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişin alanlarını doldurmalarının ve (muaf değillerse) vize harcını online olarak ödemelerinin ardından e-Vizelerini alabilmektedirler.

• e-Vize başvuru işlemi ortalama 3 dakika sürmektedir.

• Kullanıcılardan alınan geri bildirimler doğrultusunda sistem sürekli olarak geliştirilmekte ve kullanımın yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

• Bu çerçevede 2014 Nisan ayından itibaren:

- Mevcut İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Türkçe, Arapça, Çince, Hollandaca, Lehçe, Almanca ve Norveççe dilleri kullanıma sunulacak;

- Şimdiye kadar sadece kredi kartlarıyla ödeme yapılabiliyorken, artık banka kartlarıyla da ödeme yapılabilmesi mümkün hale gelecek;

- Aile ve grup başvuruları topluca yapılabilecek, tur operatörleri de müşterileri için grup başvurusunda bulunabilecek;

- Anlaşmalı havayolu şirketleri kendi sistemleri üzerinden e-Vize başvurularını alıp, e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden müşterileri için e-Vize alabileceklerdir.

• e-Vize Başvuru Sistemi İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile entegre çalışmakta olup, sistemin güvenliği için azami önlemler alınmaktadır.

• e-Vize başvurusunda bulunan yabancıların yorumları “https://www.evisa.gov.tr/” resmi e-Vize başvuru sayfamızın "comments" bölümünde kullanıcılarla paylaşılmaktadır.

• Bakanlığımız "e-Vize" uygulaması TBMM tarafından "Kamudan Vatandaşa eHizmetler" kategorisinde "eTR" ödüllüne layık görülmüştür.

• e-Vize uygulamasıyla Bakanlığımızın yurtdışı temsilciliklerinin ve hudut kapıları vize birimlerinin mesailerinden büyük ölçüde tasarruf sağlanmıştır.