#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Sudan, Çad ve Tunus’u ziyareti, 24-27 Aralık 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Sudan, Çad ve Tunus’u ziyareti, 24-27 Aralık 2017

“Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 24-27 Aralık 2017 tarihlerinde Sudan, Çad ve Tunus’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sudan ve Çad’ı ziyaretleri, Türkiye’den bu ülkelere Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaretler olması bakımından tarihi önem taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Tunus ziyareti ise, 2012 yılından bu yana Türkiye’den Tunus’a Cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir tarafından 24 Aralık’ta resmi törenle karşılandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sudanlı mevkidaşı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Sudan Milli Meclisi’nde Sudanlı milletvekillerine hitap etti.

Ülkemiz ile Sudan arasında stratejik ortaklık, ticaret, ormancılık, eğitim, turizm, madencilik, bilim, teknoloji ve sanayi konularını da kapsayan toplam 13 ikili anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıca Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir tarafından Yüksek Devlet Nişanı takdim edildi.

25 Aralık Pazartesi günü, Sevakin adasında TİKA tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Osmanlı dönemi eserleri ziyaret edildi.