Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dr. Zlatko Lagumdzija, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret çerçevesinde, 17 Ekim 2012 tarihinde Dışişleri Bakanları başkanlığındaki heyetlerlarası görüşmelerde, Türkiye ve Bosna-Hersek arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ile Bosna-Hersek’e yönelik Türk yatırımlarının artırılması olanakları üzerinde duruldu. Ayrıca, Bosna-Hersek’teki güncel siyasi durum, ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında kapsamlı bir görüş alışverişinde bulundu.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ve Bosna-Hersek arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. yıldönümü olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin çok köklü tarihi temellere dayandığını belirtti. Bosna Hersek'in istikrar, huzur ve refahınının ülkemizin istikrarı, huzuru ve refahı kadar önemli olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünün korunmasının Balkanlar'daki barış için stratejik bir zorunluluk olduğu kadar bütün uluslararası camia için de ahlaki bir gereklilik olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin Bosna Hersek'in NATO ve AB üyeliği konularında yoğun çaba sarf ettiğini hatırlattı. Bosna Hersek'te geçen hafta yapılan mahalli seçimlerin açık ve şeffaf bir ortamda geçmesinden duyulan memnuniyeti yineledi.

Ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Lagumdzija, Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Bosna-Hersek Karma Ekonomik Komisyonu Eş-başkanı Sayın Beşir Atalay ile de bir görüşme gerçekleştirdi.