Türkiye-Filipinler İlişkileri

Asya-Pasifik bölgesinin dinamik ekonomilerinden biri olan, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üyesi Filipinler ile son yıllarda siyasi, ekonomik, savunma sanayii işbirliği ve kültürel alanlarda ilişkilerimiz ivme kazanmıştır.

Türkiye ve Filipinler arasındaki diplomatik ilişkiler 13 Haziran 1949 tarihinde imzalanan Dostluk Anlaşması ile kurulmuştur. Manila Büyükelçiliğimiz 17 Ekim 1990 tarihinde, Filipinler’in Ankara Büyükelçiliği ise Ekim 1991’de açılmıştır.

2015 Mart ayından itibaren Türk Hava Yolları’nın Manila’ya başlattığı doğrudan seferler, iki ülke halklarının etkileşimine katkıda bulunmaya devam etmektedir. TİKA’nın Manila Ofisi, Nisan 2015 ayında faaliyete başlamıştır.

Ülkemiz, Filipinler’in güneyinde Mindanao adasında 1970’lerden bu yana ayrılıkçı gruplar ile Manila arasında devam eden silahlı çatışmaların sona erdirilmesi ve adada kalıcı barışın tesis edilmesi çabalarına aktif olarak katkı sağlamaktadır. Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ve Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) arasında iki kanaldan yürütülen barış müzakerelerinde Türkiye, Uluslararası Temas Grubu (ICG) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Güney Filipinler Barış Komitesi (OIC-PCSP) içinde yeralmıştır.

Türkiye, Güney Filipinler barış sürecine yönelik katkısı çerçevesinde, Bağımsız Silah Bırakma Organı’nın (Independent Decommissioning Body, IDB) Başkanlığını 2014 yılında kurulmasından bu yana yürütmektedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 2018-2019 öğretim yılı için Filipinli öğrencilere 11 adet burs tahsis edilmiştir. 1992 yılından bu yana, toplam 159 Filipinli öğrenci Hükümet burslarımızdan faydalanmıştır.