Türkiye-Filipinler İlişkileri

Asya-Pasifik bölgesinin en yüksek büyüme oranına sahip dinamik ekonomilerinden biri olan, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üyesi Filipinler ile siyasi, ekonomik, savunma sanayii işbirliği ve kültürel alanlarda ilişkilerimiz istikrarlı bir şekilde gelişmekte ve çeşitlenmektedir.

Türkiye ve Filipinler arasındaki diplomatik ilişkiler 13 Haziran 1949 tarihinde imzalanan Dostluk Anlaşması ile kurulmuştur. Manila Büyükelçiliğimiz 17 Ekim 1990 tarihinde, Filipinler’in Ankara Büyükelçiliği ise Ekim 1991’de açılmıştır. Askeri Ataşeliğimiz 2015 Ağustos ayında Manila Büyükelçiliğimiz bünyesinde faaliyete geçmiştir. Filipinler Askeri Ataşeliği ise 2018 Ekim ayında Ankara Büyükelçilikleri nezdinde açılmıştır. Sözkonusu Ataşelik, Filipinler’in Avrupa’da İspanya’dan sonra açtığı ikinci Ataşeliktir.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Manila arasında 2015 Mart ayından itibaren başlattığı karşılıklı seferler, iki ülke halklarının etkileşimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

TİKA’nın Manila Ofisi, Nisan 2015 ayında faaliyete başlamıştır.

Ülkemiz, Filipinler’in güneyinde Mindanao adasında 1970’lerden bu yana Moro Müslümanları ile Merkez Hükümet arasında yaşanan ihtilafın sona erdirilmesi ve adada adil ve kalıcı barışın tesis edilmesi çabalarına aktif olarak katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ile Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) arasında iki kanaldan yürütülen barış müzakerelerinde Türkiye, Uluslararası Temas Grubu (ICG) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Güney Filipinler Barış Komitesi (OIC-PCSP) içinde yeralmıştır.

Ülkemiz ayrıca Güney Filipinler Barış Sürecinde önemli bir paydaş olan Bağımsız Silah Bırakma Organı’nın (Independent Decommissioning Body, IDB) Başkanlığını, 2014 yılında kurulmasından bu yana etkin şekilde yürütmektedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 2018-2019 öğretim yılı için Filipinli öğrencilere 11 adet burs tahsis edilmiştir. 1992 yılından bu yana, toplam 159 Filipinli öğrenci Hükümet burslarımızdan faydalanmıştır.