#

List of Former Ministers of Foreign Affairs

tr>
Name                               
 Tenure                   
 
                 

Bekir Sami Bey

03.05.1920

08.05.1921

Ahmet Muhtar Bey

09.02.1921

16.05.1921

Yusuf Kemal Tengirşenk

16.05.1921

25.10.1922

İsmet Paşa (İNÖNÜ)

26.10.1922

21.11.1924

Şükrü Kaya Bey

22.11.1924

04.03.1925

Tevfik Rüştü Aras

04.03.1925

11.11.1938

Şükrü Saraçoğlu

11.11.1938

13.08.1942

Numan Menemencioğlu

13.08.1942

26.06.1944

Hasan Saka

13.09.1944

10.09.1947

Necmettin Sadak

10.09.1947

22.05.1950

Prof. Fuat Köprülü

22.05.1950

20.06.1956

Fatin Rüştü Zorlu

25.11.1957

27.05.1960

Selim R. Sarper

28.05.1960

16.02.1962

Feridun Cemal Erkin

01.04.1962

20.02.1965

Hasan Esat Işık

23.02.1965

22.10.1965

İhsan Sabri Çağlayangil

27.10.1965

12.03.1971

İhsan Sabri Çağlayangil

31.10.1975

21.06.1977

İhsan Sabri Çağlayangil

21.06.1977

05.01.1978

Osman Olcay

26.03.1971

03.12.1971

Ü. Haluk Bayülken

11.12.1971

25.01.1974

Prof. Turan Güneş

25.01.1974

07.11.1974

Melih Esenbel

13.11.1974

30.03.1975

Prof. Gündüz Ökçün

21.06.1977

21.07.1977

Prof. Gündüz Ökçün

05.01.1978

12.11.1979

Hayrettin Erkmen

12.11.1979

05.09.1980

İlter Türkmen

21.09.1980

24.11.1983

Vahit Melih Halefoğlu

13.12.1983

21.12.1987

Mesut Yılmaz

22.12.1987

20.02.1990

Prof. Dr. Ali Bozer

22.02.1990

12.10.1990

Ahmet Kurtcebe Alptemoçin

12.10.1990

23.06.1991

İ.Safa Giray

23.06.1991

21.11.1991

Hikmet Çetin

21.11.1991

27.07.1994

Mümtaz Soysal

27.07.1994

28.11.1994

Murat Karayalçın

12.12.1994

27.03.1995

Erdal İnönü

27.03.1995

06.10.1995

A. Coşkun Kırca

06.10.1995

31.10.1995

Deniz Baykal

31.10.1995

06.03.1996

Prof. Emre Gönensay

06.03.1996

28.06.1996

Prof. Dr. Tansu Çiller

28.06.1996

20.06.1997

İsmail Cem

30.06.1997

18.04.1999

İsmail Cem

18.04.1999

11.07.2002

Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel

12.07.2002

19.11.2002

Yaşar Yakış

19.11.2002

14.03.2003

Abdullah Gül

14.03.2003

28.08.2007

Ali Babacan

29.08.2007

02.05.2009

Ahmet Davutoğlu

02.05.2009

28.08.2014

Mevlüt Çavuşoğlu

29.08.2014

---