Türkiye - Kamboçya İlişkileri

Kamboçya’yla diplomatik ilişkilerimiz 1970 yılında tesis edilmiştir. 1970’li yılların ortasından itibaren Kamboçya’da yaşanan iç siyasi gelişmeler sonucunda ülkenin bir dönem uluslararası camiadan kopması, iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık ve dış politika önceliklerimizdeki farklılıklar nedeniyle siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkiler yakın geçmişe dek sınırlı düzeyde kalmıştır.

1 Kasım 2013 tarihinde faaliyete geçen Punom Pen Büyükelçiliğimizin resmi açılışı, Kamboçya’ya resmi ziyaretleri vesilesiyle Sayın Bakanımız ve o dönemki Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Namhong tarafından 15 Mart 2015 tarihinde yapılmıştır. Ülkemizde mukim veya ülkemize akredite diplomatik temsilciliği olmayan Kamboçya’nın, İstanbul ve Ankara'da birer Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

2015 yılında Kamboçya Milli Meclis ve Senato bünyesinde ayrı ayrı Kamboçya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulmuştur. TBMM’de de 6 Mart 2016 tarihinde Türkiye-Kamboçya Parlamentolararası dostluk grubu oluşturulmuştur.

Kamboçya’da ikamet eden yaklaşık 200 vatandaşımız bulunmaktadır. Ülkemizde ise 11 Kamboçya vatandaşı ikamet etmektedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında Kamboçyalı öğrencilere 2015-2016 öğretim yılında 10 adet burs verilmiştir.

1992 yılından bu yana, toplam 48 Kamboçyalı öğrenci Hükümet burslarımızdan faydalanmıştır.