Türkiye - Uruguay Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Uruguay arasında 1933te kurulan diplomatik ilişkiler 1929 tarihinde Roma’da imzalanan Dostluk Mukavelesine dayanmaktadır. Öte yandan, Uruguay’la aramızda 1996 tarihli Vize Muafiyet Anlaşması bulunmaktadır. 2009 yılında imzalanan Türkiye-Uruguay Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması ile Türkiye-Uruguay Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın onay süreçleri 2011 yılında tamamlanmıştır.

Uruguay’la ilişkilerimiz, geçmiş dönemlerde coğrafi uzaklık nedeniyle sınırlı kalmış, ancak Latin Amerika ve Karayipler’e açılım politikamız kapsamında özellikle ticari ilişkilerimizin gelişmeye başlaması ertesinde Montevideo Büyükelçiliğimiz Mart 2021 tarihinde faaliyete geçmiştir. Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo 21-24 Ağustos 2021 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında bir dizi anlaşma imzalanmış; 23 Nisan 2022 tarihinde ülkemizden Uruguay’a Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret de Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması’yla Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin istikşafı görüşmelere dair Referans Belgesi imzalanmıştır.

Uruguay’ın, 2018 yılı sonunda İstanbul’da faaliyete geçirdiği bir Başkonsolosluğu, Kasım 2022’de de Ankara’da açtığı Büyükelçiliği bulunmaktadır.