Türkiye - Küba Siyasi İlişkileri

Türkiye ile Küba arasındaki ilişkiler çok olumlu düzeyde seyretmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 10-11 Şubat 2015 tarihinde Küba’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti Türkiye’den Küba’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olmuş ve ilişkilerde bir dönüm noktası olarak değerlendirilmiştir.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemize bu seviyedeki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir.

Son olarak, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde Küba’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Son 20 yıldır ülkemizden Küba’ya Dışişleri Bakanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından öne çıkan ziyarette Sayın Bakanımız Küba Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin yanısıra Küba Halkın Gücü Parlamentosu Başkanı, Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Cabrisas ve Devlet Başkanı Diaz-Canel tarafından kabul edilmiştir.

2017 yılında canlanan Teknik İzleme Toplantısı Mekanizması ile her yıl Ticaret Bakan Yardımcıları başkanlığında ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı toplantılar düzenlenmektedir. Anılan mekanizma, ekonomi ve yatırım alanlarındaki ilişkilerin geliştirilebilmesi için bir yol haritası belirlenmesi imkânı tanımıştır. 2018 Ocak ve 2019 Şubat ayında düzenlenen Teknik Toplantılara Ticaret Bakan Yardımcısı başkanlığında heyetler ile katılım sağlanmıştır. Ayrıca, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Nuñez Mordoche’nin Kübalı iş çevreleri ile kamu ve özel sektör temsilcileriyle birlikte 2018 Haziran ayında İstanbul ve Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret, ekonomik işbirliğinin somutlaştırılmasının önünü açmıştır. Diğer taraftan, sağlık alanında değişik işbirliği projeleri gündeme gelmiştir.