Türkiye - Güney Afrika Siyasi İlişkileri

İki ülke arasında tarihten gelen ilişkiler mevcuttur. 27 Şubat 1993 tarihinde Ankara’da Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Büyükelçiliği, 22 Mart 1994 tarihinde ise Pretorya Büyükelçiliğimiz açılmıştır. Cape Town Başkonsolosluğumuz Eylül 2020'de faaliyete geçmiştir.

15 Kasım 2015 tarihinde ülkemizde düzenlenen G20 Antalya Zirvesi’ne katılan dönemin GAC Devlet Başkanı Zuma ile Sayın Cumhurbaşkanımız bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın GAC Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın daveti üzerine 25-27 Temmuz 2018 tarihlerinde Johannesburg’da düzenlenen BRICS Zirvesi vesilesiyle GAC’ı ziyaretleri, ikili ilişkilerde son yıllardaki en üst düzey teması teşkil etmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Türkiye'nin Sahraaltı Afrika'daki en önemli ticaret ortağıdır. Bölgenin en büyük ekonomisine sahip GAC ile ticaretimiz Sahraaltı Afrika ülkeleriyle toplam ticaretimizin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmaktadır. 2019 yılında ticaret hacmi 1,3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında ise ikili ticaret hacmi 1,5 milyar milyar ABD Doları olmuştur. (İhracatımız: 573 milyon ABD Doları; İthalatımız: 888 milyon ABD Doları).

GAC’daki Türk yatırımlarının değeri 600 milyon dolardan fazladır. Yatırımlarımız ağırlıklı olarak madencilik ve tekstil sektörlerinde toplanmaktadır. Ayrıca, başta Cape Town ve Johannesburg kentlerinde olmak üzere, vatandaşlarımıza ait tekstil, halı, gıda ağırlıklı ithalat, toptan ve perakende satış yapan firmalar bulunmaktadır. Son dönemde Arçelik ve DHT Holding tarafından gerçekleştirilen önemli yatırımlar (beyaz eşya üreticisi DEFY’in Arçelik tarafından ve önemli demir/çelik işletmesi CISCO’nun DHT Holding tarafından satın alınması) ülkemizin GAC’a yönelik olarak ekonomik planda üst düzeyli ilgisini ortaya koymuştur.

Son Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı 4-5 Ekim 2017 tarihlerinde GAC’da düzenlenmiştir.

GAC’da yaşayan vatandaşlarımızın sayısının 5.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Ülkemizden GAC’a ve GAC’dan ülkemize yönelik turist akışı THY’nin Cape Town-Johannesburg-İstanbul seferlerinin 17 Eylül 2007 tarihinde başlaması ile yoğunlaşmıştır. THY, Ekim 2015 sonu itibariyle Cape Town’a ayrı uçuş başlatmıştır. THY’nin Kasım 2015 başında başlayan Durban uçuşlarıyla GAC’daki uçuş noktası sayısı 3’e yükselmiştir.