Türkiye-Çek Cumhuriyeti İlişkileri

Türk-Çek ilişkileri, Çekoslovakya’yla 1924'te diplomatik ilişkilerimizin kuruluşundan bugüne kadar, ülkenin Almanya işgali altında bulunduğu 1939-1945 dönemindeki kesinti ve takip eden Soğuk Savaş yıllarının durağanlığı bir yana bırakılırsa, daima dostane olmuştur. Çekoslovakya'nın demokrasiye geçtiği 1989'dan itibaren de ilişkilerimize istikrarlı bir gelişme eğilimi hâkim olmuştur. Çekoslovakya'nın bölünmesinden sonra 1 Ocak 1993'te kurulan Çek Cumhuriyeti, tarafımızdan aynı gün tanınmıştır.

Çek Cumhuriyeti, ülkemizin AB üyelik sürecini desteklemektedir.

İkili ticaret hacmimiz 2019 yılında 3,451 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşmiştir (ihracatımız 1,113 milyar Dolar; ithalatımız 2,338 milyar Dolar). İkili ticaret hacminin 5 milyar Dolara çıkarılması ortak hedeftir.

Çek Cumhuriyeti’ne başlıca ihraç kalemlerimizi otomobiller, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, mücevherci eşyası ve aksamı ve gıda müstahzarları oluşturmaktadır. Bu ülkeden başlıca ithal kalemlerimiz ise Otomobiller, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, santrifüjler, canlı büyükbaş hayvanlar, otomatik bilgi işlem makineleridir.

Enerji, yatırım ilişkilerimizde lokomotif görevi görmektedir. Çek firmaları ağırlıklı olarak Türkiye’de enerji sektörüne ilgi göstermekte ve yatırımlarını bu alanda yoğunlaştırmaktadırlar. Ayrıca ilaç sektöründe faaliyet gösteren Çek firmaları da bulunmaktadır.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş beraberinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havliçek, muhtelif Bakan Yardımcıları ve geniş bir işadamları grubuyla 2-4 Eylül 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ülkemiz ile Çekya arasında son (yedinci dönem) Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı 17 Ekim 2019 tarihinde Prag’da yapılmıştır.

Orta Avrupa'nın en eski üniversitesi olan Prag'daki Charles Üniversitesi'nde çalışmalarına 2009-2010 akademik yılında başlayan Türkoloji Kürsüsü mevcuttur.

Çek Cumhuriyeti’nde yaklaşık 4.500 vatandaşımız yaşamaktadır.

2019 yılında ülkemizi 311.359 Çek turist ziyaret etmiştir.