#

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesinin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesinin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinin Temel Atma Töreni 17 Mart 2015’te Kars’ta Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’nin himayelerinde gerçekleştirilmiştir.

Törende, Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk Cumhurbaşkanlarının yanısıra, AB Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji Konuları Koordinatörü ve Özel Temsilcisi Amos Hochstein ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev birer konuşma yapmıştır. Törene, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan Enerji Bakanları ile Makedonya Ekonomi Bakanı iştirak etmiştir.

TANAP Projesi çerçevesinde gazın 2018 yılında Türkiye’ye, 2019 yılında da Avrupa’ya ulaşması beklenmektedir. TANAP’ın ilk aşamada ŞD Faz II kapsamında üretilecek yıllık 16 bcm doğal gaz ile işlerlik kazanması, gazın 6 bcm’lik bölümünün Türkiye iç pazarına satışı, 10 bcm’lik bölümünün ise Avrupa piyasalarına ihracı öngörülmektedir. 2020’de yıllık 16 milyar metreküp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metreküp, 2026’da ise 31 milyar metreküp seviyesine kadar ulaşması hedeflenmektedir.

Güney Gaz Koridoru boru hatlarının belkemiğini teşkil eden TANAP, Hazar havzası kaynaklarının güvenli ve ekonomik güzergâhlardan Avrupa ve dünya pazarlarına taşınmasına, bölgede işbirliği ve karşılıklı güvenin yaygınlaşmasına ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacaktır.