SC-20, 31 Temmuz 2015, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'in Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz ile Telefon Görüşmesi” ve “Viyana Büyükelçimizin Viyana'daki Görevine Ne Zaman Döneceği” Hk. Sorulara Cevabı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz ile Avusturya tarafının talebi üzerine 29 Temmuz günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye'deki güncel gelişmeler ve terörle mücadele konuları ele alınmıştır. Bu çerçevede,  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avusturyalı mevkidaşına, gerek DEAŞ gerek PKK’yla mücadele amacıyla almakta olduğumuz tedbirler ve icra ettiğimiz operasyonlar hakkında bilgi vermiştir. Bakan Çavuşoğlu ayrıca,  çözüm süreci hakkında ülkemizce sarfedilen  çabalara değinmiş, bu çabalara rağmen güvenlik güçlerimize yönelik saldırıların devam ettiğini söylemiştir.

Avusturya, Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Kurz,  son dönemde yaşanan terör saldırıları bağlamında ülkemize desteğini belirtmiş, çözüm sürecinin devam etmesini arzuladıklarını dile getirmiştir.

(Viyana Büyükelçimiz Hasan Göğüş'ün ne zaman görevine döneceğine ilişkin olarak)

Bilindiği üzere,  Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan siyasi partilerin Parlamento Grup Başkanları tarafından imzalanarak Parlamento Başkanı tarafından 22 Nisan günü açıklanan  “Ortak Bildiri”de 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelendirildiğinin görülmesi üzerine  Viyana Büyükelçimiz istişareler için Merkeze çağrılmıştı.

Avusturyalı Bakanın görüşmede ikili ilişkilerimizin ne zaman normalleşeceğini ve Viyana Büyükelçimizin görevine ne zaman yeniden başlayacağını sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu öncelikle Avusturya Hükümeti tarafından ilişkilerimizde oluşan hasarı  tamir  etmeye yönelik anlamlı ve tatminkâr adımlar atılmasını beklediğimizi kaydetmiştir.