Sayın Bakanımızın Sırbistan ve Kuzey Makedonya’yı Ziyareti, 16 Haziran 2022
Sayın Bakanımızın Sırbistan ve Kuzey Makedonya’yı Ziyareti, 16 Haziran 2022

Sayın Bakanımız 16 Haziran 2022 tarihinde Sırbistan ve Kuzey Makedonya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Belgrad’da ilk olarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vuçiç tarafından kabul edildi ve görüşmelerinde çok iyi düzeydeki ikili ilişkilerimiz ile başta Ukrayna ve Bosna-Hersek olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Sayın Bakanımız Sırbistan’daki ikinci toplantısını ise Meclis Başkanı Ivica Daçiç'le yaptı ve ilişkilerimizin parlamenter boyutunu daha da geliştireceğimizi vurguladı.

Bilahare, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç'le biraraya gelen Sayın Bakanımız ortak projelerimizi değerlendirdiklerini ve işbirliğimizi her alanda daha da derinleştireceğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız Sırbistan’da son olarak Sırp mevkidaşı Nikola Selakoviç ile bir görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız ticaret hedefimizin 5 milyar ABD Doları olduğunu, iki ülke vatandaşlarının kimlik kartı ibraz etmek suretiyle karşılıklı seyahatlerini mümkün kılacak anlaşmanın yakında imzalanacağını ve Niş’te Konsolosluk Ofisi açacağımızı bildirdi.

Ziyaret vesilesiyle Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiğiyle Mücadele Anlaşması da imzalandı.

Aynı gün Kuzey Makedonya’ya geçen Sayın Bakanımız, ilk olarak ülkenin kültürel ve ekonomik zenginliğine önemli katkılarda bulunan Türk Toplumu’nun temsilcileriyle biraraya geldi ve ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü olan soydaşlarımızın her zaman yanlarında olacağımızın altını çizdi.

Sayın Bakanımız sonrasında Avrupa Parlamentosu üyesi soydaşımız İlhan Küçük'le Ohri’de biraraya geldi ve Avrupa için Demokratlar ve Liberaller Grubu Eşbaşkanı olarak seçilmesi vesilesiyle kendisini tebrik etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Avusturyalı mevkidaşı Alexander Schallenberg’le ikili ilişkilerimizi ve başta Ukrayna ile Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeleri değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız akabinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanović ile ikili ilişkilerimizi, Ukrayna ve Bosna-Hersek’teki son gelişmeleri değerlendirdi.

Son olarak, Karadağ Başbakan Yardımcısı, Sermaye Yatırımları Bakanı ve Boşnak Partisi Başkanı Ervin İbrahimoviç’le görüşen Sayın Bakanımız, kendisini yeni görevi nedeniyle tebrik etti.