#

Sayın Bakanımızın Sırbistan’ı ziyareti, 31 Ağustos-1 Eylül 2021

Sayın Bakanımızın Sırbistan’ı ziyareti, 31 Ağustos-1 Eylül 2021

Sayın Bakanımız, ikili temaslarda bulunmak ve Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun açılışını yapmak üzere Sırbistan’ı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız ziyaretine Sırbistan’da başarılarıyla gururlandığımız iş insanlarımızla yaptığı toplantıyla başladı ve Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacminin hızla büyüdüğünü görmenin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile ikili ilişkilerimizi ve bölgesel işbirliği projelerini ele aldığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç ile de biraraya gelerek ilişkilerimizin tüm boyutlarını ele aldı ve Sırbistan’da yatırım yapan iş insanlarımızın beklentilerini aktardı.

Sayın Bakanımız daha sonra Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile görüştü.

Görüşmeyi müteakiben ortak basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız, Sırbistan’la işbirliğimizi her alanda güçlendirmeye kararlı olduğumuzu vurguladı.

Sayın Bakanımız ilk günkü programının sonunda Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojkoviç’le TİKA'nın restore edeceği Bayraklı Camii’ni ziyaret etti. Sayın Bakanımız ortak kültürel mirasımızın korunması için birlikte çalışmaya devam edeceğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız Sırbistan programının ikinci gününde Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’le birlikte Yeni Pazar’ı ziyaret etti ve ilk olarak Yeni Pazar Belediye Başkanı Nihat Bişevac ile bir araya geldi.

Bilahare, Sayın Bakanımız Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’le birlikte Yeni Pazar’daki Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını yaptı. Sayın Bakanımız Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun vatandaşlarımıza ve Sancaklı kardeşlerimize hayırlı olmasını diledi.

Sayın Bakanımız Sırbistan İslam Birliği Riyaseti Reisul Uleması Sead Nasufoviç ve Sancaklı kardeşlerimizle de bir araya geldi.

Aynı günün devamında, Sayın Bakanımız Sancak’taki siyasi parti liderleri ve dernek temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız Türkiye'den ve ülkemizdeki akrabalarından selam getirdiğini, birlik ve beraberlik mesajı verdiğimizi belirtti.

Sayın Bakanımız, Boşnak Ulusal Azınlık Konseyini de ziyaret ederek Konsey Başkanı Jasmina Curic ile samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız, Türkiye ile Sırbistan arasındaki dostluk köprüsü olan Boşnak kardeşlerimizin her daim yanında olduğumuzu vurguladı.

Sayın Bakanımız Yeni Pazar programı çerçevesinde Doğuş Grubu tarafından yenilenen spor salonunun açılışını gerçekleştirdi ve Taşyapı firması tarafından inşası devam eden Yeni Pazar-Tutin karayolu şantiyesini ziyaret etti. Sayın Bakanımız, iş insanlarımızın dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdikleri projelerle göğsümüzü kabarttıklarını belirtti.

Sayın Bakanımız son olarak Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Ivica Daçiç ile de görüştü ve ilişkilerimizin parlamenter boyutuna büyük önem verdiğimizin altını çizdi.