#

Sayın Bakanımızın Senegal’i ziyareti, 10-11 Eylül 2020

Sayın Bakanımızın Senegal’i ziyareti, 10-11 Eylül 2020

Sayın Bakanımız verimli geçen Gine Bissau ziyaretinin ardından 10-11 Eylül 2020 tarihlerinde Senegal’i ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 11 Eylül tarihinde, Senegal’e Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyarette Dakar’daki yeni Büyükelçilik binamızın temel atma törenine katıldı.

Şanlı bayrağımızın İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildiği törende konuşan Sayın Bakanımız, yeni Büyükelçilik binamızın vatanımıza ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bilahare, Sayın Bakanımız Senegal Dışişleri ve Senegal Diasporası Bakanı Amadou Ba’yla samimi bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız, eğitim, savunma sanayii, madencilik ve enerji alanlarında işbirliğimizi ilerleteceğimizi ve Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısını bir an önce gerçekleştireceğimizi kaydetti.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında yüksek öğrenim ve kültür alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Daha sonra, Sayın Bakanımız Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletti.

Görüşmede ikili ilişkiler ve başta Mali ve Libya olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Sayın Bakanımız karşılıklı yatırımları artırmak istediğimizi ve iş insanlarımızın Yükselen Senegal Planına katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca Senegal'deki iş insanlarımızla bir gün önce bir araya geldi ve şirketlerimizin "Yükselen Senegal Planı”na önemli katkılar sağladıklarını ve 2018’deki 400 milyon ABD Doları ticaret hacmimizi yakalayıp daha da artıracağımızı ifade etti.