#

Sayın Bakanımızın Moldova’yı ziyareti, 18 Kasım 2021

Sayın Bakanımızın Moldova’yı ziyareti, 18 Kasım 2021

Sayın Bakanımız ikili ilişkilerimizi ele almak ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere 18 Kasım 2021 tarihinde Moldova’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kişinev’de Sayın Bakanımız Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu’yla biraraya geldi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız ilişkilerimizi her alanda geliştirme kararlılığımızın vurgulandığını, ve Moldova’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizin tam olduğunu ifade etti. Bu vesileyle, Bakanlıklarımız arasındaki koordinasyonu arttıracak “İstişare Planı” imzalandı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ile de biraraya geldi ve Gagauz soydaşlarımızın Moldova’yla ilişkilerimize güç kattığına dikkat çekti.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Moldova Parlamentosu Başkanı Igor Grosu ile görüştü ve ilişkilerimizin parlamenter boyutunu daha da geliştireceğimizi vurguladı.

Daha sonra Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita ile çok boyutlu ilişkilerimizi görüşen Sayın Bakanımız, stratejik ortaklığımızı derinleştireceğimizi ve 1 milyar ABD Doları ticaret hacmi hedefine ulaşacağımızı kaydetti.

Sayın Bakanımız Moldova’daki son görüşmesini Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu ile gerçekleştirdi ve Türkiye-Moldova Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 2. Toplantısını 2022’de düzenlemeyi öngördüğümüzü belirtti.