#

Sayın Bakanımızın Lübnan’ı ziyareti, 15-16 Kasım 2021

Sayın Bakanımızın Lübnan’ı ziyareti, 15-16 Kasım 2021

Sayın Bakanımız ikili ilişkilerimizi ele almak ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere 15-16 Kasım 2021 tarihlerinde Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 15 Kasım 2021 tarihinde Beyrut’ta ilk görüşmesini Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amin Salam’la yaptı ve ekonomik istikrarı için Lübnan’la işbirliğimizin devam edeceğini vurguladı.

Bilahare, Beyrut’taki vatandaşlarımızla buluşan Sayın Bakanımız, dünyanın neresinde olursak olalım, büyük bir aile olduğumuzu ifade etti.

16 Kasım 2021 tarihinde Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, kardeş Lübnan halkına ve Lübnan’ın istikrarına desteğimizi yineledi.

Sonrasında Lübnan Meclis Başkanı Nabih Berri ile görüşen Sayın Bakanımız, Parlamentolarımız arasındaki ilişkileri artırma yönündeki ortak irademizin teyit edildiğini belirtti.

Sayın Bakanımız daha sonra Lübnanlı mevkidaşı Abdallah BouHabib'le ikili ilişkilerimiz ile Suriye ve Filistin dahil bölgesel gelişmeleri ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız Lübnan’la turizm, tarım ve enerji konularında işbirliğimizi artıracağımızı kaydetti.

Bu vesileyle, Bakanlıklarımız arasında diplomasi eğitim işbirliği anlaşması da imzalandı.

Son olarak Lübnan Başbakanı Najib Mikati tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız çok boyutlu ilişkilerimizi ele aldıklarını ve kardeş Lübnan’ın istikrarına desteğimizin süreceğini vurguladı.