Sayın Bakanımızın Amerika Birleşik Devletleri'ni Ziyareti, 17-19 Mayıs 2022
Sayın Bakanımızın Amerika Birleşik Devletleri'ni Ziyareti, 17-19 Mayıs 2022

Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çatısı altında ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na katılmak üzere 17-19 Mayıs 2022 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız New York'taki ilk gününde Türk-Amerikan toplumu mensuplarıyla buluştu.

18 Mayıs 2022 tarihinde ise Sayın Bakanımız, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’yla Ukrayna’daki gelişmelerin, NATO genişlemesinin ve ekonomik-ticari işbirliğimizin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Bilahare, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile biraraya gelen Sayın Bakanımız, gıda güvenliği dahil Ukrayna'daki insani konuları ve barışın temini için atılacak adımları değerlendirdi.

Akabinde, İçişlerinden Sorumlu AB Komiseri Ylva Johansson’la görüşen Sayın Bakanımız, düzensiz göçle mücadele ve vize serbestisi konularını görüştü.

Aynı gün, Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasının Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Görüşmede, savunma sanayii, enerji, terörizmle mücadele ve Ukrayna, Doğu Akdeniz, Kafkasya ve Ortadoğu’daki gelişmeler ele alındı.

Sayın Bakanımız ayrıca 100 milyar ABD Doları ticaret hedefimiz için birlikte çalışacağımızı vurguladı.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Bhutto Zardari’yle ekonomik ve savunma sanayii işbirliğimiz ile Afganistan’daki gelişmeler üzerine görüş teatisinde bulundukları bir görüşme gerçekleştirdi.

Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly ile de biraraya gelen Sayın Bakanımız, Ukrayna‘daki savaşın gıda güvenliğine etkilerini ve NATO genişlemesi konularını görüştü.

Sayın Bakanımız aynı gün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın evsahipliğinde New York'ta Birleşmiş Milletler Merkezi'nde gerçekleştirilen "Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı" başlıklı Bakanlar düzeyindeki toplantıya da katıldı.

Daha sonra Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib’i başarıyla gerçekleştirilen genel seçimler nedeniyle tebrik eden Sayın Bakanımız, ortak işbirliği projelerimizi ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak Sayın Bakanımız Kenya Dışişleri Bakanı Raychelle Omamo ile ekonomik ilişkilerimizi güçlendirecek adımları ve uluslararası teşkilatlar nezdindeki işbirliğimizi değerlendirdikleri bir toplantı gerçekleştirdi.

19 Mayıs 2022 tarihinde ise Sayın Bakanımız BM’de düzenlenen Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na iştirak etti.

Sayın Bakanımız sonrasında Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile enerji işbirliğimizi ve NATO genişlemesini ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Ardından Sayın Bakanımız Senegal Dışişleri Bakanı Aissata Tall Sall ile biraraya geldi ve her iki Bakan ikili ilişkilerimizi ve Ukrayna'da barışın sağlanmasına yönelik girişimleri değerlendirdi.

Sayın Bakanımız New York’taki temaslarını BM 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid ile görüşerek tamamladı.