Sayın Bakanımızın Dördüncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı'na Katılmak Üzere Kamboçya’yı Ziyareti, 3 Ağustos 2022
Sayın Bakanımızın Dördüncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı'na Katılmak Üzere Kamboçya’yı Ziyareti, 3 Ağustos 2022

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Dördüncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Kamboçya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız toplantı marjında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız ilk olarak Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani ile bir araya geldi ve ikili ilişkilerimizi, küresel ve bölgesel meseleleri ele aldı.

Ardından, Sayın Bakanımız Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta ile nefret suçları ve ırkçılıkla mücadeledeki işbirliğimizin, Ukrayna ve Güney Doğu Asya’daki gelişmelerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Kamboçya Müslümanlardan Sorumlu Kıdemli Bakanı Othsman Hassan ile de görüştü. Sayın Bakanımız Kamboçya ile işbirliğimizi güçlendireceğimizi ve yeni boyutlar ekleyeceğimizi belirtti.

Aynı günün devamında Sayın Bakanımız Brunei Darusselam Dışişleri Bakanı Erywan Yusof ile bir araya gelerek karşılıklı üst düzey temaslarımızı ve Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sayın Bakanımız ASEAN Toplantısı marjındaki görüşmelerine Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry ile devam etti ve içinden geçtiği bu zor zamanlarında Sri Lanka'ya desteğimizin süreceğini kaydetti.

Ardından, Sayın Bakanımız Dördüncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı'na katıldı ve ASEAN ile ilişkilerimizi daha da geliştirme irademizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile de bir görüşme gerçekleştirdi ve ikili ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirdi. Sayın Bakanımız Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetlerimizi aktardığımızı belirtti.

Sayın Bakanımız son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüştü. Görüşmede Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı konusunu ve bölgesel gelişmeler ele alındı.