No:94 - 14 Haziran 2005;Kerkük´te bir Banka Önündeki Bombalı Saldırı hk.

Bu sabah Kerkük’te kentin kalabalık alışveriş merkezlerinden birisi olan Köprübaşı mahallesinde bir banka önünde bombalı bir aracın havaya uçması neticesinde 20’ye yakın Iraklının öldüğü, 50 civarında kişinin  yaralandığı öğrenilmiştir. Irak’ta son haftalarda tırmanma eğilimi gösteren, sivil halka ve ülkenin istikrarına yönelik menfur terör saldırılarını bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Türkiye geçmişte olduğu gibi bu defa da Iraklı terör kurbanlarına yardım elini uzatmaya hazırdır.

Uluslararası toplum ve Irak halkı, etnik ayrımcılığa ve mezhep farklılıklarına dayalı ihtilaf yaratılmasını amaçlayan faaliyetlere set çekilmesi gereğinin bilincindedir. Kardeş Irak halkını ve Iraklı siyasi parti ve liderleri bu tür saldırılar karşısında uyanık olmaya ve itidallerini korumaya davet ediyoruz.

Kerkük’ün çok kültürlü dokusuyla Irak’ın tümüne ait ve Irak toplumunun  asırlardan beri sürdüregeldiği barış içerisinde bir arada yaşama kültürünü simgeleyen bir vilayet olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu vesileyle Kerkük halkını bir kez daha tahrik ve tertiplere karşı uyarıyor, Iraklıların ülkelerinin geleceğine gölge düşürecek tertiplere geçit vermeyeceğine ve siyasi süreç içerisinde sorunlara hakça çözüm üretme kararlılıklarını koruyacaklarına inanıyoruz