NO:93 -;18 Haziran 2007, Kabil´de Dün Meydana Gelen Terör Saldırısının Kınanması hk.;

 

Türkiye, dost ve kardeş Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün (17 Haziran 2007) meydana gelen ve ilk belirlemelere göre aralarında sivillerin de bulunduğu 35 ila 40 kişinin yaşamını yitirmesine, yaklaşık 50 kişinin de yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınamaktadır.

Afganistan’da son dönemde yoğunlaşan ve sivil halkı da hedef alan bu terör saldırıları ülkede güvenlik ve istikrarın bozulmasını amaçlamaktadır. Afganistan’daki gelişmeler, bölgedeki istikrar ve güvenliğe de ilave bir tehdit teşkil etmektedir.

Türkiye, terörizmin hiçbir haklı gerekçesi olamayacağı, kaynağı, gerekçesi ve iddiası ne olursa olsun lanetlenmesi ve "insanlığa karşı suç" olarak görülmesi yönündeki görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle vurgulamakta ve terörizmi en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlali olarak nitelendirmektedir.

Bu çerçevede, Afganistan’daki güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik katkılarını kararlılıkla sürdüren Türkiye’nin, dost ve kardeş Afgan hükümeti ve halkı ile dayanışma içinde olduğunun altını bir kere daha çizmekte yarar görüyoruz.

Kardeş Afgan halkına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.