No:82 - 24 Mayıs 2006, RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov´un Ülkemize Resmi Ziyareti hk.

RF Dışişleri Bakanı Sayın Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak 31 Mayıs - 1 Haziran 2006 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Rusya ile ilişkilerimiz, 2004 Aralık ayında RF Devlet Başkanı Putin’in ülkemizi ziyareti sırasında iki Devlet Başkanı tarafından kabul edilen Ortak Deklarasyon’da hedef alınan “çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık” yönünde gelişmektedir.

Bakan Sayın Lavrov’un, ziyaret kapsamında, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmesi öngörülmektedir.

Ziyaret çerçevesindeki görüşmelerde, Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinde son yıllarda kaydedilen gelişmelerin ve yeni işbirliği olanaklarının ele alınması, ayrıca, iki ülkenin ortak ilgi alanına giren önemli bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması planlanmaktadır.