NO:79 - 22 Mayıs 2007, Lübnan´da Ordu İle Fetih El-İslam Örgütü Milisleri Arasında Vuku Bulan Çatışmalar hk.;

 

Lübnan’da Ordu ile Fetih El-İslam Örgütü milisleri arasında vuku bulan, 30’u subay 50 kişinin ölümüne ve çok sayıda insanın yaralanmasına neden olan çatışmalardan derin kaygı duyulmaktadır.

Lübnan’ın ve bölgemizin içinden geçmekte olduğu hassas dönemde, çatışmaların biran önce sona erdirilmesini ve mevcut krizin Lübnan’daki Filistin kamplarında yaşayan sivillere zarar verilmeden kontrol altına alınmasını temenni ediyoruz.

Beyrut’un Eşrefiye ve Verdun semtlerinde gerçekleştirilen terör eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Kardeş Lübnan halkına, ülkelerindeki gerginliği daha da artırmak için gerçekleştirilen kışkırtma amaçlı bu tür saldırılar karşısında soğukkanlılıklarını koruma çağrısında bulunuyoruz.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bugün Lübnan Başbakanı Fuad Siniora’yı telefonla arayarak Türkiye’nin gelişmelerden duyduğu kaygıyı iletmiş, asayişin bir an önce sağlanarak krizin çevrelenmesinin önemine işaret etmiş; Türkiye’nin Lübnan Hükümeti ve halkı ile dayanışma içinde olduğunu, ihtiyaç duyulacak yardım ve desteği sağlamaya hazır bulunduğunu vurgulamıştır.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Gül geçen hafta da Filistin Ulusal Yönetimi (FUY) Devlet Başkanı Sn. Mahmoud Abbas ve FUY Başbakanı Sn. İsmail Haniye’yi arayarak Filistin’de kardeş kanının dökülmemesi ve birlik ve beraberliğin devamı, Ulusal Birlik Hükümetinin çalışmalarını sürdürmesi yönünde Türkiye’nin üzerine düşenleri yapmaya hazır olduğunu belirtmişti.