NO:55 - 29 Mart 2007, AB Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı hk.

 

AB Dönem Başkanı Almanya tarafından 30-31 Mart 2007 tarihlerinde Bremen’de “Gymnich” tipi AB Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenecektir. Sözkonusu toplantı kapsamında 31 Mart günü aday ülke Dışişleri Bakanlarının da davetli olduğu bir öğle yemeği düzenlenecektir.

Sayın Bakanımız çalışma programının elvermemesi nedeniyle sözkonusu öğle yemeğine katılamayacaktır. AB Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında gerçekleştirilecek öğle yemeğinde ülkemizi Bakanlığımız Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan temsil edecektir.

Bu formattaki toplantıların ilkinin 1974’de yapıldığı Almanya’daki Gymnich Şatosu’nun adıyla anılan “Gymnich” tipi Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları toplantıları, her AB Dönem Başkanı tarafından altı aylık görev süresi içerisinde bir kez düzenlenmektedir. Bu toplantılarda, AB’nin genel ve dış ilişkileri bağlamında bir dizi güncel konu gayrı resmi çerçevede ele alınarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır.

Ülkemizin de katılımıyla gerçekleştirilecek öğle yemeğinin gündemini İran’la ilişkiler oluşturmaktadır.

Türkiye, AB ile katılım müzakerelerini yürüten bir ülke olarak AB üyesi ülkelerle belirli vesile ve aralıklarla bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunmaktadır.

Bölgesinde önemli konuma sahip bulunan ülkemizin, bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin olarak görüş ve yaklaşımlarının üye ülkelere aktarılması bakımından bu tarz toplantılar yararlı birer vesile teşkil etmektedir.