NO:27 - 10 Şubat 2007, Kudüs´te Harem-i Şerif´de meydana gelen olaylar hk.

 

İsrail’in, Kudüs’te Harem-i Şerif’in Mağrip Kapısının önündeki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle, yeni bir köprü yapılması için başlattığı çalışmalar büyük tepkiye yol açmış ve neticede Filistinli göstericilerle güvenlik güçleri arasında olaylar yaşanmıştır. 

İslam dünyasının en kutsal mekanlarından biri olan Harem-i Şerif ile ilgili olarak geçmişte de bazı üzücü olaylar yaşanmıştı. Bu bakımdan, geçmişteki olaylardan ders alınması ve yeni gerginlikler yaratacak tutum ve davranışlardan kaçınılması gereklidir. 

Ortadoğu Barış Sürecinin canlandırılması yönündeki ümitlerin arttığı bir dönemde, bu olumlu havanın korunması için aklıselim ve sorumluluk bilinci içinde hareket edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.     

Harem-i Şerif ile ilgili tek taraflı tasarruflar tüm Müslümanları ilgilendirmekte ve İslam dünyasında büyük bir infiale yol açmaktadır. Bu itibarla, bölgenin kutsallığına saygı gösteren ve gerilimin daha fazla tırmanmasına mahal vermeyecek bir hareket tarzı benimsenmesini bekliyoruz. Bu görüşlerimizi İsrail tarafının dikkatine getirmekteyiz.

Türkiye, 1925 yılından bu yana Kudüs’te Başkonsolosluğu bulunan yegane İKÖ üyesi ülke olarak gelişmeleri mahallinde yakından izlemeye devam edecektir.