No:211 -;15 Aralık 2003, Devrik Irak Rejiminin Lideri Saddam Hüseyin´in 13 Aralık Günü ABD Kuvvetlerince Tikrit Yakınlarında Ele Geçirilmesi Hk.

Devrik Irak rejiminin lideri Saddam Hüseyin’in 13 Aralık günü ABD kuvvetlerince Tikrit yakınlarında ele geçirilmesi üzerine Irak halkının yanısıra uluslararası camia tarafından sergilenen memnuniyet Türkiye tarafından paylaşılmaktadır. Kendi halkını ve bölgeyi onyıllarca anlamsız savaş ve acımasız zulmün kıskacında tutan Saddam Hüseyin’in yakalanması, önemli bir gelişmedir.

Bu önemli gelişmenin Irak’ta güvenlik ve istikrarın süratle tesisinde etken olmasını, normalleşme sürecinin hızlandırılmasına katkıda bulunmasını diliyoruz. Bütün Iraklılar için artık yüzlerini geleceğe dönmek aklın gereğidir. Saddam Hüseyin’in ele geçirilmesi ile başlayacak yeni dönemde koalisyon güçleri ve Irak halkı kadar, tüm uluslararası camianın, toprak bütünlüğü ve siyasi birliği sağlanmış Irak’ta dost ve kardeş Irak halkının bütün katmanları ile refah ve barış içinde yaşayacağı, terör odaklarından tümüyle arındırılmış ortamın yerleştirilmesi için elbirliği ile çalışmaları gereklidir.

Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da bütün imkanlarıyla dost ve kardeş Irak ulusunun birlik içinde özgür, müreffeh ve demokratik geleceğine uzanmasına yardımcı olmaya devam edecektir.