No:209 -;11 Aralık 2003, Sayın Bakanın 15-21 Aralık 2003 tarihleri arasında Japonya´ya gerçekleştireceği ziyaret hk.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, Japonya Dışişleri Bakanı Bayan Yoriko Kawaguchi’nin davetine icabetle 15-21 Aralık 2003 tarihleri arasında Japonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, Japonya’ya ziyareti sırasında Altes Prens Mikasa ve Başbakan Junichiro Koizumi tarafından kabul edilecek, Dışişleri Bakanı Yoriko Kawaguchi ile resmi görüşmeler gerçekleştirecek, Temsilciler Meclisi Başkanı Yohei Kono ile Senato Başkan Yardımcısı ve Senato’daki Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Shoji Motooka ile biraraya gelecektir. Ayrıca, Türk-Japon İş Konseyinin Japon üyeleriyle görüşecek, Japon işadamı ve yatırımcılarıyla temaslarda bulunacaktır.

Sözkonusu ziyaret sırasında ülkemiz ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde görüş teatisinde bulunulacaktır.

Aynı zamanda Altes Prens Mikasa ile birlikte “2003 Japonya’da Türkiye Yılı” Hazırlık Komitesi Onursal Eşbaşkanı olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, 19 Aralık 2003 tarihinde Osaka’ya geçecek ve “Yıl”ın en önemli etkinliklerden biri olan “Türkiye’de Üç Büyük İmparatorluk: Hitit, Bizans ve Osmanlı” Sergisinin Osaka’daki açılışını yapacaktır.