No:204 -;30 Kasım 2003, Afganistan´da Kaçırılan Türk Mühendisin Serbest Bırakılması Hakkında.

30 Ekim 2003 günü Afganistan’da çalıştığı şantiyenin yakınlarında kaçırılarak rehin tutulan Gülsan Şirketi mühendislerinden Hasan Önal’ın dün (29 Kasım 2003) akşam serbest bırakılması büyük memnuniyetle karşılanmıştır. 

Hasan Önal iyi durumda olup, bu sabah Gazne Valiliğince teslim alınmış, bilahare Kabil Büyükelçiliğimize ulaşmıştır. Türkiye’ye dönüşü için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. 

Türkiye, Afganistan ile tarihten gelen köklü dostluk bağlarına sahip bulunmakta ve bugün de Afganistan’ın istikrar ve huzura kavuşması, ülkenin imarı ve kardeş Afgan halkının refaha ulaşması için elinden gelen katkıyı sağlamaktadır. Nitekim, Hasan Önal da, Afgan halkına yardım amacıyla yürütülmekte olan bir projede görev almış vatandaşlarımızdandır.

Önal’ın serbest bırakılması için çok yönlü olarak, yoğun bir çalışma yürütülmüştür. Bu sonucun alınmasında ülkemize yardımcı olan ve Önal’ın serbest bırakılmasında emeği geçen tüm taraflara ve yetkililere içten teşekkürlerimizi sunar, Hasan Önal’a, ailesine ve çalıştığı şirkete geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. 

Türkiye, bundan böyle de bütün kurumlarıyla Afganistan’a verdiği desteği sürdürecektir.