No:2 - 10 Ocak 2002, Sayın Başbakanımızın, ABD Başbakanı George W. Bush´un davetine icabetle, 14-18 Ocak 2002 tarihleri arasında ABD´yi ziyaret etmeleri hk.

Sayın Başbakanımız, ABD Başkanı George W. Bush’un davetine icabetle, 14-18 Ocak 2002 tarihleri arasında ABD’yi ziyaret edecektir. Sayın Başbakanımıza Dışişleri Bakanı Sayın İsmail Cem, Devlet Bakanı Sayın Kemal Derviş, Devlet Bakanı Sayın Tunca Toskay ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Zeki Çakan, TBMM’yi temsilen bir grup milletvekilimiz, resmi görevliler ile işadamları ve basın mensuplarından oluşan bir heyet refakat edecektir.

Ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımız, ABD Başkanı Bush ile Beyaz Saray’da görüşmelerde bulunacak, ABD yönetiminin üst düzey diğer yetkilileriyle görüşmeler yapacak, Kongre üyeleriyle temas edecek, ABD Ticaret Odaları ile Ulusal Basın Klübünde konuşmalar yapacak, IMF İcra Direktörü ve Dünya Bankası Başkanı ile görüşecektir. New York’ta terör saldırısının cereyan ettiği sahada incelemelerde bulunacak olan Sayın Başbakanımız, ayrıca, ABD’deki Türk toplumunun temsilcilerini kabul edecektir.

Sayın Başbakanımızın bahsekonu görüşme ve temasları çerçevesinde, dost ve müttefik ABD ile mevcut stratejik ilişkilerimiz, ticari ve ekonomik alanda yürüttüğümüz kapsamlı işbirliği de dahil olmak üzere, çok yönlü olarak ele alınacak, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi olanakları üzerinde durularak, iki ülkeyi ilgilendiren çeşitli uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde görüş alışverişi gerçekleştirilecektir.