NO:176 - 22 Kasım 2006, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Hk.

 

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 28-29 Kasım 2006 tarihlerinde Letonya’nın başkenti Riga’da gerçekleştirilecektir.

Zirvede ülkemiz, Sayın Başbakanımızın başkanlığında, Sayın Bakanımızın ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün de yer alacağı bir heyetle temsil edilecektir.

21. yüzyılın tehditleri karşısında İttifak’ın siyasi ve askeri dönüşümünün ayrıntılı olarak ele alınacağı ve bu özelliğiyle bir “dönüşüm Zirvesi” olarak nitelendirilebilecek Riga toplantısının gündeminde, NATO’nun Afganistan ve Kosova’da yürüttüğü operasyonlar,  Batı Balkanlar, NATO’nun Ortaklık ilişkileri, askeri yeteneklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve terörizm gibi konular ağırlıklı olarak yer alacaktır.

Zirve’de, NATO’nun, gerek Barış için Ortaklık ülkeleriyle ilişkilerinin daha da etkinleştirilmesine, gerek NATO operasyonlarına katkı sağlayan önde gelen ülkelerle “küresel ortaklık” ilişkileri geliştirilmesine yönelik kararların alınması beklenmektedir. Ayrıca, Karadağ, Bosna-Hersek ve Sırbistan’ın NATO’nun Barış için Ortaklık programına katılımlarının ele alınması ve NATO’nun genişlemesi konusunda aday ülkelere yönelik mesajlar verilmesi öngörülmektedir.

Zirve marjında Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımızın çeşitli müttefik ülkelerin heyet başkanları ve yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri planlanmaktadır.