No:174 -;14 Ekim 2003, Bağdat Büyükelçiliği´ne Yapılan Saldırı hk.

Bugün öğleden sonra Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğine karşı bir intihar saldırısında bulunulmuştur. Bakanlığımıza ilk ulaşan bilgilere göre Büyükelçiliğimize yaklaşan patlayıcı yüklü bir aracın infilak ettirilmesi şeklinde gerçekleştirilen saldırı sonucunda intihar saldırısını düzenleyen kişi hayatını kaybetmiş, iki Iraklı polis ile bir Büyükelçilik çalışanı yaralanmış, Büyükelçilik Kançılaryası’nın camları kırılmıştır. Büyükelçilik personelinden can kaybı ve başka yaralanan yoktur.

Bağdat Büyükelçiliğimize yöneltilen bu terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olayda yaralanan Iraklı güvenlik görevlilerine ve Büyükelçiliğimiz görevlisine acil şifa diliyoruz.

Büyükelçiliğimize karşı girişilen bu alçakça saldırı Irak’ta son dönemde gerçekleştirilmiş olan terörist eylemlerin devamı niteliğindedir.

Bütün bu eylemler Irak’taki güvenlik sorununun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla uluslararası toplumun tüm üyelerinin bir an önce uyumlu bir birliktelik sergileyerek güvenlik sorununun aşılmasına katkıda bulunmalarının gereği tekrar teyit olunmuştur. Güvenlik sorunu aşılmadıkça diğer alanlarda ilerleme sağlanmasının güçlükleri açıktır.

Türkiye başından beri Irak’ın fedakarlık ve sorumluluk üstlenmeye hazır bir komşusu olarak, iyi niyetle ve tam bir şeffaflık içerisinde bu ülkeye yardımcı olmak için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir. Türkiye bu çabalarını kararlılıkla sürdürecektir.