No:171 - 13 Kasım 2006, EUROMED Çerçevesinde Düzenlenecek -Kadının Toplumdaki Rolünün Güçlendirilmesi- Konulu Bakanlar Konferansı hk.

 

AB’nin 1995 yılında başlattığı ve AB üyesi ülkeler ile Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkeleri biraraya getiren Avrupa-Akdeniz Süreci çerçevesinde, Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığımız ile AB Dönem Başkanı Finlandiya ve AB Komisyonunun işbirliğiyle  14-15 Kasım 2006 tarihlerinde İstanbul’da “Kadının Toplumdaki Rolünün Güçlendirilmesi” konulu bir Bakanlar Konferansı düzenlenecektir.

Bilindiği üzere, Avrupa- Akdeniz Süreci Akdeniz'de barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması, ülkeler arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi, demokrasi ve insan haklarına saygının derinleştirilmesi, AB ile Akdeniz'e kıyıdaş ülkeler arasındaki ekonomik, ticari, sınai, kültürel ve bilimsel alanlar ile çevre konusundaki işbirliğinin artırılmasını hedeflemektedir.

Eşbaşkanlıklarını Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile Finlandiya Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Tuula Haatinen’in  yapacağı toplantıya, 35 Euromed ülkesinden ( 25 AB üyesi ülke, Cezayir, Fas,  Filistin Ulusal Yönetimi, İsrail, Lübnan,  Mısır, Suriye, Tunus, Ürdün)   kadın konularından sorumlu bakanlar ve üst düzey yetkililer ile AB Komisyonunun Dışilişkiler ve Komşuluk Politikası konularından sorumlu Komiseri Benita Ferrero Waldner katılacaktır. Euromed katılımcısı olmayan Libya ve Moritanya da toplantının davetlileri arasındadır.

Toplantıya anılan ülkelerden sivil toplum temsilcileri de davetlidir.

Toplantıda kadınların siyasi, medeni ve sosyoekonomik hakları ile medyanın rolü konularına değinilecektir.

Toplantı, AB’yle  katılım müzakerelerini sürdüren ülkemizin kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri ile ilgili olarak ulaştığı noktanın Euromed ortaklarıyla paylaşılması bakımından da yararlı bir fırsat teşkil etmektedir.