No:17 -;29 Ocak 2004,;Kudüs´te Meydana Gelen Terör Eylemlerinin Kınanması Hk.

İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi’nde 28 Ocak 2004 tarihinde gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu, aralarında sivillerin de bulunduğu çok sayıda Filistinli ve Kudüs’te bugün meydana gelen intihar saldırısında yine çok sayıda İsrailli hayatını kaybetmiştir. Bu olayları derin endişe ve üzüntüyle karşılamaktayız.  

Bugün Kudüs’te vuku bulan terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Bu tür terör eylemleri hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Bunların Filistin davasına hizmet etmeyeceği, soruna terör yoluyla çözüm bulunamayacağı açıktır. Diğer yandan, İsrail’in, teröre karşı yürüttüğü mücadelede sivillerin can güvenliğine özen göstermeksizin, aşırı ve orantısız güç kullanması, terörle mücadele hedefine de hizmet etmemekte, şiddet sarmalını tırmandırmaktadır. Filistin-İsrail ihtilafında diyalog yoluyla barışın tesisi dışında bir çözüm seçeneği mevcut değildir.  

Türkiye, bir kez daha taraflara, gerilimi tırmandıracak ve barış ümitlerini gölgeleyecek adımlar atmaktan kaçınmaları ve sorumluluklarının bilincinde hareket ederek, bölgedeki şiddet sarmalının sona erdirilmesi için ciddi çaba sarfetmeleri çağrısında bulunmaktadır.