No:168 -;16 Aralık 2004,;Irak'ın Telafer ve Felluce Kentlerine Türkiye'nin Yapmakta Olduğu İnsani Yardım;Hk.;;

İnsani yardım konusunda tarihten gelen bir geleneğe sahip olan Türkiye, 2003 yılından beri Irak’ta süren kriz çerçevesinde komşu ve kardeş Irak halkına elini ilk uzatan ülkelerden biri olmuştur. Bilindiği üzere, bu bağlamda son dönemde Irak’ın Telafer ve Felluce kentlerinde yaşanan insani krizlerin etkilerinin hafifletilmesi amacıyla, Hükümetimizce, Telafer halkına yönelik 1.000.000 ABD Doları, Felluce halkına yönelik olarak da 500.000 ABD Doları tutarında acil insani yardım yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede, toplam değeri yaklaşık 590.000 ABD Doları tutarındaki 7 TIR’lık ilk parti yardım konvoyumuz, 18 Eylül 2004 tarihinde Telafer’e ulaşmış ve Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü personeli tarafından yardımımızın dağıtımı yapılmıştır.

Felluce halkına yönelik olarak da, çadır, mutfak malzemesi, rulo şilte, acil gıda, ilaç ve sağlık malzemesinden oluşan yaklaşık 335.000 ABD Doları tutarındaki ilk parti yardım malzemesinin bölgeye sevk edilmesi için Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü’nce teşkil edilen insani yardım konvoyu, 24 Kasım 2004 tarihinde Ankara’dan hereketle Irak’ın Zaho kentine ulaşmış ve sözkonusu yardım malzemeleri Felluce halkına ulaştırılmak üzere 30 Kasım 2004 tarihinde Zaho’da Irak Kızılay’ı yetkililerine teslim edilmiştir.

Felluce’ye yapılan insani yardımımızın kalan 2. partisini teşkil eden, her biri 43,8 kg ağırlığında ve 11 çeşit üründen (bulgur, toz şeker, sıvı ayçiçek yağı, salça, makarna, çocuk maması, petibör bisküvi, sabun, deterjan, pirinç, mercimek) oluşan 4.000 koli karma gıda paketi Kızılay Genel Müdürlüğümüzün 8 adet TIR’ına yüklenerek 6 Aralık 2004 tarihinde Silopi/Habur sınır kapısına müteveccihen yola çıkarılmıştır. Sözkonusu yardımımız Felluce’de ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 15 Aralık 2004 günü Irak’ın Zaho kentinde Irak Kızılay’ına teslim edilmiştir.

Türkiye’nin Telafer’e yaptığı yardımın 2. kısmını teşkil eden toplam 7.000 koli karma gıdanın da paketleme ve yükleme işlemleri tamamlanmakta olup, toplam 14 TIR hacminde olacağı tahmin edilen yardım malzemesinin Telafer’e gönderilmek üzere, önümüzdeki günlerde Türk Kızılay’ınca Irak Kızılay’ına teslim edilmesi öngörülmektedir. Telafer’e gidecek 2. parti yardım konvoyuna ayrıca Bilkent Üniversitesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birer TIR’lık yardım malzemesi de dahil edilecektir.

Türk halkı ve Hükümeti, Irak halkının çektiği acıların hafifletilmesinde gerekli duyarlılığı her zaman göstermeye devam edecektir.