No:167 - 7 Kasım 2006, Üçüncü Türk-İtalyan Forumu hk.Üçüncü Türk- İtalyan Forum’u, bu yıl, “Türk- İtalyan İlişkilerinin 150. Yıldönümü: AB’ye Yönelik Ortak Vizyon” başlığıyla, 7-8 Kasım 2006 tarihlerinde Roma’da düzenlenecektir. Üçüncü Türk-İtalyan Forum’u, Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi, İtalyan jeopolitik düşünce kuruluşu Limes ve İtalyan UNİCREDİT Bankası’nın işbirliği ile düzenlenmektedir.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül ile İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Massimo D’Alema tarafından Forumun genel katılımlı oturumunda birer konuşma yapılacaktır.

İki ülkeden parlamenterler, işadamları, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve diğer düşünce önderlerini biraraya getirmeyi amaçlayan sözkonusu etkinlik vesilesiyle siyasi, ekonomik ve kültürel konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Üçüncü Türk-İtalyan Forumu gündeminde, ikili ilişkilerin yanısıra iki ülkenin ortaklaşa paylaştıkları AB ve Akdeniz vizyonu, Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefi, Avrupa’nın enerji tedarik güvenliği açısından Akdeniz ülkelerinin önemi, basının demokratik toplumlarda rolüne ilişkin konular bulunmaktadır.