NO:166 -;19 Kasım 2007,; Türkiye-AB Troikası Dışişleri Bakanları Toplantısı hk.

 

Türkiye-AB Troikası Dışişleri Bakanları Toplantısı 20 Kasım 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilecektir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyetle katılınacaktır.

Bakanlar düzeyindeki Türkiye-AB Troikası toplantıları, ülkemizin adaylık statüsünün teyit edildiği 1999 Helsinki Zirvesi’nden bu yana her Dönem Başkanlığı sırasında bir kez düzenlenmektedir. Hatırlanacağı üzere, bir önceki Bakanlar Troikası toplantısı 4 Haziran 2007 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya AB Troikası’nı temsilen, Dönem Başkanı Portekiz, müteakip Dönem Başkanı Slovenya, AB Komisyonu ve AB Konseyi yetkililerinin katılmaları öngörülmektedir.

Troika Bakanlar Toplantısı bölgemizde vuku bulan güncel gelişmeler konusunda AB’li muhataplarımıza fikir teatisinde bulunmak açısından bir fırsat teşkil edecektir. Toplantıda ayrıca, önümüzdeki dönemde reformlar açısından gerçekleştirilmesi öngörülen hususlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak ve 6 Kasım tarihinde yayınlanan 2007 İlerleme Raporu ile Genişleme Stratejisi Belgesi’ne ilişkin düşüncelerimiz AB’li muhataplarımızla paylaşılacaktır.