No:163 -;20 Eylül 2003, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül´ün; 58. Birleşmiş Milletler; Genel Kurulu Genel Görüşmelerine Katılmak Üzere; New York´a Yapacakları Ziyaret Hakkında.

Dışişleri Bakanı  ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, BM 58. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere 21-28 Eylül 2003 tarihlerinde New York’a gidecektir.

Sayın Bakan Genel Kurul genel görüşmeleri çerçevesinde, BM Genel Kuruluna hitaben 26 Eylül günü bir konuşma yapacaktır. Ayrıca,   BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşecek,  Genel Sekreter  başkanlığında gerçekleşecek olan Afganistan Özel Toplantısına, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltısına, mayınların temizlenmesiyle ilgili Ottawa Sözleşmesinin onay belgemizin Yunanistan ile eşzamanlı olarak BM Sekretaryasına tevdi edilmesi törenine ve D-8 Bakanlar  Toplantısına katılacaktır.

Sayın Bakan'ın  bu aşamada kesinleşen ikili görüşmeleri  arasında başta ABD, İngiltere ve Çin olmak üzere 30 civarında ülkenin Dışişleri Bakanı ile yapacağı görüşmeler bulunmaktadır. Sayın Bakan ayrıca AB Komiseri Christopher Patten, AB Ortadoğu Özel Temsilcisi Marc Otte ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa ile de görüşme yapacaktır.   Henüz kesinleşmemiş bazı diğer ikili görüşmeler de bulunmaktadır.   

Sayın Bakan bu vesileyle, New York ve civarında yaşayan vatandaşlarımız ile bir resepsiyonda bir araya gelecek, vatandaşlarımızın kurduğu dernek ve federasyonların  yöneticileri ile görüşecektir. ABD’deki Türk işadamlarının oluşturduğu  İş Forumu ve Türk-ABD Sanayi ve Ticaret Odası üyeleri ile de toplantılara  katılacak ve   Amerikan-Türk Derneğinin düzenleyeceği bir  yemekte  konuşma yapacaktır.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarınca düzenlenecek olan Avrasya 2003 Zirve Toplantısı ile  Dünya Liderler Forumuna  katılarak konuşmalar yapacak olan Sayın Bakan,   New York’ta  Amerikan basını ile temaslarda bulunacak ve ABD’deki bazı  Musevi kuruluşlarının yöneticilerini  de kabul edecektir.

Sayın Bakan, BM Genel Kurulunu takiben   Brüksel ve Roma’ya birer günlük ziyaretler yaparak Türkiye-AB ilişkilerinin ağırlık taşıyacağı görüşmelerde bulunacaktır. Sayın Bakan 29 Eylül günü Brüksel’de, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen ile görüşecek ve AB Komisyonu Binasinda  “Çağdaş Türk Resim Sanatı  Sergisi”nin açılışını Verheugen ile birlikte yapacaktır. 1 Ekim günü ise Roma’da  AB Dönem Başkanı İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ile görüşmelerde bulunacaktır.

Sayın Bakan 2 Ekim 2003 tarihinde Ankara'ya dönecektir.