No:16 - 5 Şubat 2006, Sancta Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santaro´nun Uğradığı Silahlı Saldırı Sonucunda Öldürülmesi hk.
5 Şubat 2006 Pazar günü Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’ndeki Sancta Maria Katolik Kilisesi’nin İtalyan Rahibi Andrea Santaro’nun kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülmesini esefle öğrendik. Bu haince saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Her ne amaç için olursa olsun bu türden saldırıları aklı selim sahibi hiç kimsenin tasvip etmesi mümkün değildir.

Bu topraklar, yüzyıllardan bu yana zulümden kaçarak ülkemize sığınan farklı din mensuplarına evsahipliği yapmıştır. Dini hoşgörü, her zaman Türk toplumunun en temel ve ayıredici unsurlarından biri olmuştur. Ülkemizdeki Müslüman çoğunluk ile nüfusumuzun daha küçük bir bölümünü oluşturan gayrimüslimler, her zaman bir arada ve uyum içerisinde yaşayagelmiştir. Bu özelliğiyle ülkemiz, “medeniyetler çatışması” yaşandığı iddialarının güç kazandığı günümüzde, farklı din ve inançlara mensup toplulukların bir arada ve barış içerisinde yaşayabileceğini gösteren, umut verici bir örnek teşkil etmektedir.

Rahip Santaro’ya karşı girişilen hunharca saldırının münferit bir olay olduğuna inanıyor, bu tür elim olayların bir daha yaşanmamasını ve ülkemizdeki hoşgörü ortamına zarar vermemesini umuyoruz. Bu vesileyle merhumun yakınlarına, Hıristiyan vatandaşlarımıza ve tüm Katolik camiasına başsağlığı diliyoruz.