No:136 - 19 Ağustos 2003, Bağdat´taki BM Binasına Yapılan Saldırı hk

Bugün Bağdat’taki BM merkezine karşı büyük bir bombalı saldırı gerçekleştirilmiştir. İlk gelen bilgilere göre, saldırıda çok sayıda BM görevlisi yaralanmış, bir bölümü hayatını kaybetmiştir. Ağır yaralılar arasında BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Sergio Vieira de Mello’nun da bulunduğu  bildirilmektedir.

Bu saldırı açıkça bir terör eylemidir. Irak ve bölgenin istikrara kavuşmamasını kendilerine amaç edinmiş olanlar, bu kere Birleşmiş Milletler  nezdinde bütün uluslararası toplumu doğrudan karşılarına almışlardır.

Türkiye bu terör eylemini şiddetle kınamaktadır. Türkiye, saldırıda ölen BM görevlilerinin ailelerine ve bütün Birleşmiş Milletler camiasına başsağlığı dilemekte, yaralıların en kısa sürede sağlıklarına kavuşacaklarını ümit etmektedir. Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül, olayı öğrenmesi üzerine, Hükümetimiz adına BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a bir yazılı mesaj göndermiştir.

Türkiye, bu vahşi saldırının bütün uluslararası toplumu Irak’ta huzur ve istikrarın biran önce sağlanması yönündeki ortak çabalarında güçbirliğine sevkedeceğine inanmaktadır. Türkiye, bu amaca ulaşılmasına kararlılıkla yardımcı olmaya devam edecektir.