NO:125 -;6 Eylül 2007, “Gymnich” Tipi AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı´na Sayın Bakan´ın Katılımı hk.

 

AB Dönem Başkanı Portekiz tarafından 7-8 Eylül 2007 tarihlerinde Portekiz’in Viana do Castelo şehrinde “Gymnich” tipi AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenecektir. Sözkonusu toplantı kapsamında 8 Eylül günü aday ülke Dışişleri Bakanlarının da davetli olduğu bir çalışma yemeği gerçekleştirilecektir.

Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan sözkonusu çalışma yemeğine katılacaktır.

Bu formattaki toplantıların ilkinin yapıldığı Almanya’daki Gymnich Şatosu’nun adıyla anılan “Gymnich” tipi Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantıları, her AB Dönem Başkanı tarafından altı aylık görev süresi içerisinde bir kez düzenlenmektedir. Bu toplantılarda, AB’nin genel ve dış ilişkileri bağlamında bir dizi güncel konu gayrıresmi çerçevede ele alınarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır.

Sayın Bakanımızın da katılımıyla gerçekleştirilecek çalışma yemeğinin gündemini Orta Doğu Barış Süreci oluşturmaktadır.

Türkiye, AB ile katılım müzakerelerini yürüten bir ülke olarak bölgesel ve uluslararası konularda AB üyesi ülkelerle belirli vesile ve aralıklarla görüş alışverişinde bulunmaktadır.

Bölgesinde önemli bir konuma sahip bulunan ülkemizin, bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin olarak görüş ve yaklaşımlarının üye ülkelere aktarılması bakımından bu tarz toplantılar yararlı birer vesile teşkil etmektedir.