No:122 - 28 Temmuz 2005, 23 Temmuz 2005 Günü Mısır´ın Sharm El Sheikh Şehrinde Meydana Gelen Terörist Saldırılar hk.

23 Temmuz 2005 günü Mısır’ın Sharm El Sheikh şehrinde meydana gelen terörist saldırılarda dört vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız ise ağır yaralanmıştır.

Olayın duyulmasının akabinde, Kahire Büyükelçiliğimiz Muavin Konsolosu beraberinde bir görevli olduğu halde derhal Kahire’ye 550 km. mesafedeki Sharm El Sheikh’e geçerek saldırıdan etkilenmeyen vatandaşlarımızın ülkemize dönüşlerini organize etmiş, hastahane ve morglardaki vatandaşlarımızı tespit etmiş ve Mısır’a giden yakınlarına yardımcı olmuştur.

Nitekim, ağır yaralı bir vatandaşımızın olayın ertesi günü Türkiye’ye nakli Kahire Büyükelçiliğimizin özverili mesaisi ve acil tıbbi müdahale yapılabilmesini teminen Devletimizce derhal tahsis olunan bir ambulans uçak ile gerçekleştirilmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın bulundukları  yerler kısa süre içerisinde tespit edilmiş ve ülkemize nakilleri sağlanmıştır.

Hal böyle iken, dün (27 Temmuz) bir televizyon kanalında yayınlanan haberler sırasında, yakınını kaybetmiş bir vatandaşımızın “ Mısır’da bulundukları sürece kendileri ile ilgilenilmediği ve kimsenin yardımcı olmadığı” yönündeki Kahire Büyükelçiliğimizi suçlayıcı ifadeleri üzüntüyle izlenmiştir.

Diğer taraftan, hükümetimiz yurtdışında vefat eden vatandaşlarımızın cenaze nakil masraflarına da, muhtaç olmaları halinde,  katkıda bulunmaktadır.

Vatandaşımızın gerçeği yansıtmaktan uzak olan ve maksadını aşan bu ifadelerinin, içinde bulunduğu acılı durumdan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bakanlığımız Sharm El Sheikh’deki terörist saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine tekrar başsağlığı,  yaralılara da acil şifa dilemektedir.