No:107 -;2 Temmuz 2003, Atina Ağır Ceza Mahkemesi´nin Öcalan ile ilgili aldığı karar

PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında aralarında bazı Yunanlı yetkililerin de bulunduğu kişilerin yardımıyla Yunanistan’a yasadışı girişine ilişkin olarak Atina Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın, Öcalan dahil tüm sanıkların beraatıyla sonuçlanması hayretle karşılanmıştır.

 

Mahkemenin safahatı içinde sanık ve tanıkların verdiği ifadeler, dönemin bazı Hükümet üyelerinin, istihbarat teşkilatı mensupları ile diğer üst düzey kamu görevlilerinin PKK terör örgütüyle bağlantı içinde olduklarını açıkça ortaya koymuştur. Mahkemenin, “Yunanistan’ı savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakma” gerekçesiyle açılan davada sanıkların beraatine karar vermiş olması, bazı Yunanlı yönetici ve yetkililerin, bir dönemde terör örgütüne yardım sağladıkları ve örgütle işbirliği yaptıkları gerçeğini değiştiremez. 

 

Netice itibarıyla, mahkemenin aldığı karar, terorizm konusunda son derece duyarlı olan  uluslararası camianın beklentilerini hiçbir şekilde karşılamadığı gibi, Türk kamuoyunu da adaletin tecellisi bakımından tatmin etmemiştir.